Przejdź do treści

10 rzeczy typowych dla Amerykanów, które Europejczycy uważają za dziwne

10/05/2024 21:00
Zwyczaje w USA

Wszyscy mamy swoje nawyki i sposoby działania, które są tak rutynowe, że zakładamy, że są normą dla wszystkich. Jednak gdy spojrzymy z perspektywy innego kraju czy kultury, te same zachowania mogą wydawać się zupełnie zaskakujące i dziwne. Weźmy na tapet zwyczaje w USA. Dla Amerykanów to normalne, że np. na cenach w sklepie nie uwzględniono podatku oraz to, że apteki są jak supermarkety. Jednak dla osób spoza Stanów Zjednoczonych te rzeczy mogą wydawać się dość nietypowe. Oto więcej przykładów, które są zaskakujące dla Europejczyków, przyglądając się codziennym praktykom Amerykanów.

Zwyczaje w USA, które Europejczycy uważają za dziwne

1. Szczera rozmowa nawet z nieznajomymi

Większość Amerykanów ma bezkrytyczną i otwartą naturę, która ma tendencję do tego, aby pogawędki z nieznajomymi dość szybko przekształciły się w bardzo przyjacielski ton – i to raczej dobrze. Jednak w większości kultur w Europie jest to postrzegane jako nadmierna wylewność. Zdaniem wielu, taka otwartość jest zarezerwowana wyłącznie dla bliskich przyjaciół i rodziny.

2. Noszenie butów w domach

Jeśli buty są czyste, kogo obchodzi, czy goście będą je nosić w Twoim domu, prawda? Taki jest sposób myślenia w USA. Inaczej niż w wielu innych krajach, w tym w Polsce, gdzie często jest to kwestia uprzejmości/czystości oraz szacunku dla gospodarza.
Przeczytaj: Zwyczaje urodzinowe w USA, które powinien znać każdy turysta i emigrant

3. Inny zapis dat

W Ameryce najpierw pisze się miesiąc, potem dzień, np. 7/11 to u nich 11 lipca a nie 7 listopada. Jest to trochę irytujące i często mylące dla Europejczyków.

4. Napiwki dosłownie za wszystko

Oczywiście dawanie napiwków nie jest zarezerwowane wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych, ale w Ameryce istnieje pewna presja na dawanie napiwków, której nie obserwuje się gdzie indziej.

5. Dodawanie dużej ilości cukru do chleba

Większość Amerykanów nie jest świadoma, jak słodki jest ich chleb kupowany w sklepie w porównaniu z wypiekami sprzedawanymi gdzie indziej na świecie. Głównym zadaniem tego składnika jest zmiękczenie ciasta i zrównoważenie czasami dość drożdżowego smaku. Jeśli jednak nie jesteś do tego przyzwyczajony, taki chleb na pewno będzie miał dla ciebie dziwny smak.

6. Obsesja na punkcie flag

Stany Zjednoczone są narodem zaciekle patriotycznym. Oczywiście nie jest to coś, czego należy się wstydzić, ale dla osób z zewnątrz może wydawać się to trochę dziwne.

W większości krajów flagi powiewają na budynkach państwowych i rządowych. W Ameryce wisząca okrągły rok flaga na prywatnym domu nie jest niczym dziwnym ani mało powszechnym. Oprócz tego, zupełną normalnością są flagi lub naklejki flag na skrzynkach pocztowych, koszulkach czy portfelach.

7. Picie piwa korzennego

Piwo korzenne to… smak nabyty, ale lubiany wśród naszych amerykańskich przyjaciół. Dla niewtajemniczonych może smakować trochę jak gazowane lekarstwo.
Czytaj: „Najbiedniejszy” stan w USA jest dwa razy bogatszy od Polski

8. Kosztowna opieka zdrowotna

Każdy kraj inaczej wycenia swoją opiekę zdrowotną, ale większość osób odwiedzających USA jest zaskoczona tym, jak działa tamtejszy system ubezpieczenia opieki zdrowotnej i tym, jak ograniczona jest bezpłatna opieka dostępna dla obywateli.

9. Apteki to w zasadzie supermarkety

Szeroka gama dziwnych rzeczy, które można kupić w amerykańskich aptekach, to dla większości Amerykanów żart. Europejczycy są przyzwyczajeni, że w takich miejscach sprzedaje się wyłącznie leki i sprzęt medyczny.

10. Na cenach w sklepie nie uwzględniono podatku

W Europie zazwyczaj, jeśli wejdziesz do sklepu i zobaczysz metkę z ceną danego przedmiotu, będzie na niej widniała informacja, ile on kosztuje – z podatkiem.

Ale w Krainie Wolności nie jest to tak popularne. W większości przypadków do ceny na etykiecie należy doliczyć podatek. Dlatego nie zdziw się, jeśli przy kasie zapłacisz kilka dolarów więcej niż się spodziewałeś.

Źródło: metro.co.uk, polishobserver.com

Tagi: