Przejdź do treści

USA na czele rankingu najwyższych zarobków w 2023 roku. Kto jeszcze znalazł się na podium? 

ranking najwyższych zarobków na świecie 2023

Zbliża się koniec roku i nadszedł czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. Przedstawiamy ranking najwyższych zarobków na świecie w 2023 roku. W ostatnich latach analiza wynagrodzeń stała się gorącym tematem w globalnej debacie gospodarczej. Fascynujące jest zrozumienie, w jaki sposób poziomy wynagrodzeń różnią się między poszczególnymi krajami na całym świecie, a także to, gdzie praca naprawdę się opłaca. Oto pięć krajów na świecie, w których wynagrodzenia są najwyższe.
Czytaj także: Ostrzeżenie przed popularną aplikacją zakupową. Korzysta z niej 1/3 Polaków

USA liderem rankingu najwyższych zarobków na świecie

Na pierwszym miejscu podium uplasowała się największa gospodarka świata. Stany Zjednoczone są krajem o najwyższych średnich zarobkach, wynoszących średnio w przeliczeniu na euro 74.738 rocznie. Miesięcznie oznacza to dochód w wysokości 6.228 euro. Oczywiście w Stanach Zjednoczonych nie brakuje też dużych dysproporcji ekonomicznych. Dlatego też rozgorzała tam ostatnio dyskusja na temat płacy minimalnej i sprawiedliwości wynagrodzeń. Na przykład Stan Nowy Jork zdecydował się na znaczną podwyżkę minimalnej stawki za godzinę, która w 2024 roku wyniesie 16 dolarów.
przeczytaj więcej na ten temat: Walcząc z kryzysem finansowym, Nowy Jork podwyższa płacę minimalną
czytaj dalej pod zdjęciem.

ranking najwyższych zarobków na świecie 2023

Europejskie kraje, w których wynagrodzenia są najwyższe na świecie

Oto pozostałe miejsca w rankingu najwyższych zarobków na świecie. Przenosząc się do Europy, w Luksemburgu zarabia się średnio 73.657 euro rocznie. Różnica w stosunku do Stanów Zjednoczonych jest minimalna. To niewielkie państwo zajmuje drugie miejsce w rankingu. Na trzecim miejscu znajduje się inny europejski kraj, Islandia. Państwo to, należące do najzimniejszych na świecie, odnotowuje średnie wynagrodzenie na poziomie 72.047 euro rocznie. Na czwartym miejscu – z imponującą kwotą 68.957 euro rocznie – znalazła się Szwajcaria. Pierwsza piątkę wszystkich państw świata gdzie średnie zarobki są najwyższe zamyka Dania, gdzie zarabia się średnio 61 331 euro rocznie. Miesięcznie oznacza to zarobki rzędu 5111 euro.
źródło: newssicily.it, PolskiObserwator.de

Tagi: