Przejdź do treści

Te warunki musi spełniać testament w UK. W innym wypadku nie będzie ważny

26/02/2024 16:00 - AKTUALIZACJA 26/02/2024 17:36
sporządzanie testamentu w UK

Sporządzanie testamentu to żmudne zadanie, które wielu odkłada na później.  Czasami nawet do momentu, gdy jest już za późno. Jeśli jednak chcesz, aby po twojej śmierci wszystko zostało zorganizowane zgodnie z twoją wolą, powinieneś pomyśleć o sporządzeniu testamentu na wczesnym etapie. W tym celu warto zastanowić się nad najważniejszymi rzeczami, a zwłaszcza dobytkiem. Oto jakie warunki musi spełniać testament w UK i jak wygląda proces jego sporządzania.
Czytaj także: Coraz więcej osób w UK będzie zmuszonych do płacenia tego podatku. W ten sposób można go uniknąć

Dlaczego sporządzenie testamentu jest takie ważne?

Sporządzenie testamentu jest ważne niezależnie od tego, jak duży masz majątek. Testament jest ważny przede wszystkim z tych powodów:

 • Jeśli umrzesz nie pozostawiając testamentu, istnieją pewne zasady, które dyktują, w jaki sposób pieniądze, majątek lub posiadłości zostaną rozdzielone. Może nie być to sposób, jaki odpowiadałby tobie.
 • Partnerzy stanu wolnego i partnerzy, którzy nie zarejestrowali związku partnerskiego, nie mogą dziedziczyć po sobie nawzajem, chyba że istnieje testament, więc śmierć jednego z partnerów może spowodować poważne problemy finansowe dla osoby pozostającej przy życiu.
 • Sporządzenie testamentu pozwala na obniżenie kwoty podatku należnego od spadku.

Czy trzeba skorzystać z usług prawnika?

Nie ma potrzeby, aby testament był sporządzany lub poświadczany przez adwokata. Jeśli chcesz sporządzić testament samodzielnie, możesz to zrobić. Należy to jednak rozważyć tylko wtedy, gdy testament ma być prosty.

Zasadniczo zaleca się skorzystanie z usług prawnika lub sprawdzenie przez niego sporządzonego testamentu, aby upewnić się, że będzie on miał pożądany skutek. Wynika to z faktu, że łatwo jest popełnić błąd, a jeśli w testamencie znajdują się błędy, może to spowodować problemy po śmierci. Rozwiązywanie nieporozumień i sporów po śmierci może skutkować znacznymi kosztami prawnymi, co zmniejszy ilość pieniędzy w spadku.
Czytaj także: Czy podatek od spadków w Wielkiej Brytanii zostanie obniżony w 2024 roku?

Sporządzanie testamentu w UK. Co powinno się w nim znaleźć?

Aby zaoszczędzić czas i obniżyć koszty wizyty u prawnika, powinieneś zastanowić się nad głównymi punktami, które chcesz zawrzeć w testamencie. Powinieneś rozważyć takie kwestie jak:

 • Ilość pieniędzy oraz posiadane nieruchomości i rzeczy, na przykład kosztowności, oszczędności, emerytury pracownicze i osobiste, polisy ubezpieczeniowe, konta bankowe i w towarzystwach budowlanych, akcje;
 • Kto ma być beneficjentem testamentu. Powinieneś sporządzić listę wszystkich osób, którym chcesz pozostawić pieniądze lub majątek. Osoby te nazywane są beneficjentami. Musisz również rozważyć, czy chcesz zostawić jakieś pieniądze na cele charytatywne;
 • Kto powinien opiekować się dziećmi poniżej 18 roku życia;
 • Kto zajmie się uporządkowaniem majątku i realizacją życzeń określonych w testamencie. Osoby te znane są jako wykonawcy testamentu.

Warunki, które musi spełniać testament w UK

Aby testament był ważny, musi być:

 • sporządzony przez osobę, która ukończyła 18 lat;
 • sporządzony dobrowolnie i bez nacisku ze strony jakiejkolwiek innej osoby;
 • sporządzony przez osobę zdrową psychicznie. Oznacza to, że osoba ta musi być w pełni świadoma charakteru sporządzanego lub podpisywanego dokumentu oraz świadoma majątku i tożsamości osób, które mogą dziedziczyć;
 • sporządzany na piśmie;
 • podpisany przez osobę sporządzającą testament w obecności dwóch świadków;
 • podpisany przez dwóch świadków, w obecności osoby sporządzającej testament, po jego podpisaniu. Źródło: Citizenadvice.org.uk, PolishObserver.com
Tagi: