
W najbliższych miesiącach ruszy długo oczekiwany przetarg na rozbudowę autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) liczy na sprawne przeprowadzenie procedury oraz podpisanie umów z wykonawcami jeszcze przed końcem roku. Projekt ma na celu zwiększenie przepustowości trasy, która codziennie obsługuje ogromny ruch pojazdów. Plan rozbudowy autostrady A2 na odcinku łączącym dwa duże ośrodki miejskie był zapowiadany już od kilku lat, jednak dopiero 2025 rok ma przynieść przełomowe decyzje.

Kluczowa inwestycja dla centralnej Polski
Codziennie autostradą A2 między Łodzią a Warszawą porusza się od 50 do 100 tysięcy pojazdów, a w miarę zbliżania się do stolicy liczba ta znacząco rośnie. Wzmożony ruch sprawia, że rozbudowa drogi jest niezbędna zarówno z punktu widzenia komfortu podróżujących, jak i poprawy bezpieczeństwa na trasie. Rozbudowa obejmie poszerzenie autostrady do trzech pasów ruchu w każdą stronę na odcinku między węzłami Łódź-Północ i Pruszków, a na dalszym fragmencie do węzła Konotopa kierowcy zyskają aż cztery pasy.
Przeczytaj też: Nowa trasa A4 bez korków. Zapadła decyzja o pominięciu Wrocławia
Dalszy ciąg artykułu poniżej
Harmonogram prac
Przedstawiciele GDDKiA przewidują, że umowy z wykonawcami zostaną podpisane do końca 2025 roku, co pozwoli na szybkie rozpoczęcie prac budowlanych. Jednym z istotnych aspektów tej inwestycji będzie zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Planowane jest stworzenie infrastruktury energetycznej, która uczyni autostradę bardziej samowystarczalną. Nowoczesne systemy zasilania pozwolą na efektywne funkcjonowanie oświetlenia, stacji meteorologicznych oraz innych elementów infrastruktury drogowej.
Przeczytaj też: Oto gdzie staną ładowarki do aut elektrycznych na polskich autostradach i drogach ekspresowych
Według Macieja Zalewskiego, rzecznika prasowego łódzkiego oddziału GDDKiA, projekt ma stać się wzorem dla przyszłych inwestycji drogowych realizowanych w Polsce. Wdrażane rozwiązania ekologiczne mogą wyznaczyć standardy dla podobnych modernizacji w przyszłości.
Forum Bezpieczeństwa Kolejowego
Kwestie związane z bezpieczeństwem i infrastrukturą transportową będą także tematem nadchodzącego Forum Bezpieczeństwa Kolejowego, które odbędzie się 19 lutego 2025 r. w Warszawie. Eksperci omówią tam m.in. interoperacyjność transportu, wykorzystanie nowoczesnych technologii w sterowaniu ruchem oraz wpływ inwestycji infrastrukturalnych na obronność kraju.
Przeczytaj też: Czesi zwiększyli limit prędkości na autostradzie. Teraz w ich ślady idzie kolejne europejskie państwo
Zwiększenie przepustowości autostrady A2 to jedna z kluczowych inwestycji drogowych w Polsce, której realizacja przyniesie korzyści zarówno kierowcom, jak i gospodarce. Nowoczesne podejście do ekologii oraz zastosowanie innowacyjnych technologii sprawią, że projekt ten może stać się wzorem dla przyszłych rozwiązań transportowych w kraju.