Przejdź do treści

Ogromna podwyżka emerytur w Wielkiej Brytanii. Więcej pieniędzy już od kwietnia 2024

06/03/2024 17:14 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02

Podwyżka emerytur w UK w kwietniu 2024. Emeryci i renciści doczekają się w przyszłym miesiącu wzrostu emerytury państwowej nawet o 900 funtów, zgodnie z zapowiedzią złożoną podczas zeszłorocznego jesiennego oświadczenia. Kanclerz Jeremy Hunt potwierdził, że potrójna blokada emerytur będzie honorowana, a emerytury państwowe wzrosną od 1 kwietnia.
Przeczytaj: Do skrzynek brytyjskich emerytów trafi list. Mogą spodziewać się go w najbliższych tygodniach

Podwyżka emerytur w UK w kwietniu 2024

W ramach potrójnej blokady, która gwarantuje wzrost zgodnie ze średnimi zarobkami, inflacją lub 2,5%, w zależności od tego, która z tych wartości jest najwyższa – emerytury wzrosną w przyszłym miesiącu o 8,5%.

Otwierając zeszłoroczne jesienne oświadczenie, Hunt powiedział: „Po globalnej pandemii i kryzysie energetycznym podjęliśmy trudne decyzje, aby przywrócić naszą gospodarkę na właściwe tory. Wsparliśmy rodziny z rosnącymi rachunkami, ograniczyliśmy pożyczki i zmniejszyliśmy inflację o połowę. Zamiast recesji, gospodarka wzrosła. Zamiast spadać, jak przewidywano, realne dochody wzrosły” – powiedział. „Nasz plan dla brytyjskiej gospodarki działa. Ale to jeszcze nie koniec pracy” – dodał.
Przeczytaj: 5 najlepszych tras na wycieczki samochodowe w Wielkiej Brytanii

Kanclerz ogłosił następnie plany honorowania potrójnej blokady emerytur zgodnie ze wzrostem płac. Powiedział posłom: „Potrójna blokada pomogła 250 000 starszych osób wyjść z ubóstwa od czasu jej wprowadzenia w 2011 roku. „Dla wielu osób była ona kołem ratunkowym w czasach inflacji. W pełni honorujemy nasze zobowiązanie do potrójnej blokady. Podniesiemy nową emeryturę państwową o 8,5%, co będzie warte nawet 900 funtów więcej rocznie”.
>>> Dramat emeryta. Po kilkudziesięciu latach pracy na życie zostaje mu 6 funtów miesięcznie

Miliony pracowników czeka kwietniowa podwyżka płac

National Living Wage wzrośnie od kwietnia o ponad 1 funt na godzinę, z 10,42 funta do 11,44 funta. Kwalifikowalność do National Living Wage zostanie również rozszerzona poprzez obniżenie progu wiekowego do 21-latków po raz pierwszy. Departament Biznesu i Handlu szacuje, że 2,7 miliona pracowników bezpośrednio skorzysta z podwyżki National Living Wage w 2024 roku.

Przemawiając w listopadzie, Hunt powiedział: „W kwietniu przyszłego roku wszyscy pełnoetatowi pracownicy objęci National Living Wage otrzymają podwyżkę wynagrodzenia o ponad 1800 funtów rocznie. To położy kres niskim płacom w tym kraju, spełniając obietnicę z naszego manifestu”.

„National Living Wage pomogła zmniejszyć o połowę liczbę osób otrzymujących niskie wynagrodzenie od 2010 roku, zapewniając, że praca zawsze się opłaca” – dodał.
Przeczytaj także: Złe wieści z Wielkiej Brytanii. Pół miliona seniorów nie otrzyma podwyżki emerytury
Źródło: CareHome.co.uk, PolishObserver.com