Przejdź do treści

Dramat emeryta. Po kilkudziesięciu latach pracy na życie zostaje mu 6 funtów miesięcznie

05/03/2024 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02

Emeryt musiał wrócić do pracy. Ile pieniędzy zostanie na starość? Wiele osób zadaje sobie to pytanie – a niektórzy patrzą w ponurą przyszłość. Tak jak 67-letni emeryt z Wielkiej Brytanii, który musiał wrócić do pracy, ponieważ po kilkudziesięciu latach pracy nie ma wystarczającej emerytury. „Kiedy jest mi zimno, nie włączam ogrzewania”, powiedział 67-latek brytyjskiej gazecie The Mirror. Jego emerytura jest tak niska, że musi mocno oszczędzać, by związać koniec z końcem.
Przeczytaj: Złe wieści z Wielkiej Brytanii. Pół miliona seniorów nie otrzyma podwyżki emerytury

„Muszę być oszczędny”. Emerytura 67-latka nie starcza na życie

67-latek nie jest w stanie przeżyć na samej emeryturze państwowej, a jego miesięczna emerytura wynosi równowartość około 949 euro. W Niemczech średnia emerytura wynosi 1 550 euro. Co miesiąc musi płacić następujące koszty, które już przekraczają jego emeryturę:

  • Czynsz: niecałe 787 euro
  • Podatek lokalny: około 121 euro
  • Energia elektryczna: około 47 euro

Jeśli nie włączy ogrzewania i zmniejszy koszty energii elektrycznej do równowartości 35 euro miesięcznie, pozostanie mu 8 euro. „Muszę być oszczędny” – dodał brytyjskiej gazecie. „Mieszkam w małym mieszkaniu z grzejnikami elektrycznymi, więc jeśli nie włączę ogrzewania i utrzymam je na poziomie 30 funtów miesięcznie, zostanie mi 6 funtów. Muszę być oszczędny. Gotuję więcej za jednym razem, więc nie używam piekarnika zbyt często. Wyłączam światło. Dwie żarówki się przepaliły i została mi tylko jedna”.

Według Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej (bpb) brytyjski system emerytalny „charakteryzuje się bardzo niskimi emeryturami państwowymi”. Według brytyjskiego rządu, posiadacze polis, którzy wpłacali składki przez co najmniej 35 lat, mają prawo do pełnej kwoty. W przeciwnym razie obliczane są emerytury częściowe

Emeryt musiał wrócić do pracy

Zgodnie z artykułem Mirror, mężczyzna zakończył już życie zawodowe jako rzeźnik i ogrodnik. Teraz wrócił do pracy – jako taksówkarz pracujący ponad 25 godzin tygodniowo i zarabiający około 292 euro. „Muszę odnowić licencję taksówkarską w czerwcu i co się stanie, jeśli nie przejdę badań lekarskich?” mówi. „Jestem przerażony, dosłownie przerażony” – powiedział.
Przeczytaj także: Brytyjczycy będą pracować do 71 roku życia. Realna wizja przyszłości
Źródło: Mirror.uk, PolishObserver.com