Przejdź do treści

Złe wieści z Wielkiej Brytanii. Pół miliona seniorów nie otrzyma podwyżki emerytury

23/02/2024 17:12 - AKTUALIZACJA 25/06/2024 15:37
Pół miliona emerytów nie dostanie podwyżki emerytury

Pół miliona emerytów nie dostanie podwyżki emerytury od kwietnia 2024. Ponad 5 100 osób podpisało internetową petycję wzywającą rząd Wielkiej Brytanii do odmrożenia wypłat emerytur państwowych dla prawie pół miliona emerytów mieszkających za granicą w kraju, który nie ma wzajemnej umowy z Wielką Brytanią. Twórca petycji, Robert Lloyd Crutchlow, proponuje, aby emeryci otrzymywali emeryturę państwową podwyższoną do obecnych stawek i otrzymywali coroczną podwyżkę w kwietniu.
Przeczytaj: Podwyżka emerytury dla milionów seniorów w Wielkiej Brytanii

Pół miliona emerytów nie dostanie podwyżki emerytury

Osoby mieszkające za granicą na emeryturze otrzymują podwyżkę zgodną z roczną podwyżką w ramach polityki Triple Lock tylko wtedy, gdy istnieje taki wymóg prawny – przykładem tego jest wzajemna umowa między Wielką Brytanią a krajem zamieszkania. „Uważamy, że potrzeba wzajemnych umów o zabezpieczeniu społecznym już dawno minęła, ponieważ inne kraje już wypłacają swoim emerytom w Wielkiej Brytanii coroczne podwyżki. Uważamy, że zamrożenie emerytur obywateli Wielkiej Brytanii jest dyskryminujące, niesprawiedliwe i niemoralne” – mówi twórca petycji.

Najnowsze dane Departamentu Pracy i Emerytur (DWP) pokazują, że w marcu 2022 r. około 480 000 osób mieszkających za granicą otrzymywało państwowe świadczenia emerytalne, które nie obejmowało corocznej podwyżki – około 84 procent (403 200) z nich mieszka w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii. Podczas debaty w Izbie Lordów na temat 75. rocznicy Pokolenia Windrush w lipcu 2023 r. Lord Davies z Brixton poruszył tę kwestię, wskazując na „niesprawiedliwość zamrożonych emerytur państwowych”.
>>> Ważna informacja dla Polaków pracujących w UK. Po przejściu na emeryturę może czekać ich „przykra niespodzianka”

Wyjaśnił, że polityka ta jest „arbitralnym podejściem zwycięzców i przegranych do podwyższania brytyjskich emerytur państwowych dla tych, którzy zdecydują się przejść na emeryturę za granicą”. „Odbiorcy w niektórych krajach mają coroczne podwyżki zgodne z tymi przyznawanymi emerytom w Wielkiej Brytanii, ale ci w innych krajach, w sumie pół miliona, nie – ich emerytury są zamrożone w dniu, w którym przenieśli się za granicę, a w ujęciu realnym ich emerytura państwowa spada każdego roku” – kontynuował.

„Wpływ jest znaczący. Nieco upraszczając, podstawowa emerytura państwowa wynosi obecnie 156 funtów tygodniowo, ale ponad połowa osób z zamrożoną emeryturą otrzymuje 65 funtów tygodniowo lub mniej. Oznacza to utratę dochodu w wysokości 5000 funtów rocznie lub więcej”.

Petycja „Give 500,000 UK overseas State Pensioners with frozen pensions parity” znajduje się na stronie internetowej petycji-parlamentu tutaj. Przy 10 000 podpisów poparcia petycja będzie uprawniona do otrzymania pisemnej odpowiedzi od rządu Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj także: Ważna wiadomość dla pobierających zasiłki i emerytury w UK. Możliwe opóźnienia w kwietniowych wypłatach świadczeń
Źródło: Daily Record, PolskiObserwator.de