W ostatnim czasie polski rząd przeprowadza intensywne obrady na temat uzależnień obywateli. Ostatnie z nich dotyczyły zwiększenia akcyzy na alkohol w Polsce. Po wielu pomysłach, m.in. zakazu sprzedaży wyrobów procentowych na stacjach benzynowych, do tej pory podjęto decyzję o podwyżce cen na alkohol etylowy i wszelkiego rodzaju wyroby pośrednie. Jaki jest plan akcyzowy na najbliższe lata? Oto, co już wiadomo na temat nadchodzących podwyżek.
Ceny alkoholu w Polsce wzrosną od 2025 roku: nowe plany akcyzy
Podczas posiedzenia Sejmu w ubiegłym tygodniu Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marcin Łoboda, poruszył temat niskich cen alkoholu w Polsce i zapowiedział plan akcyzy na najbliższe lata. Podkreślił, że rząd nie ustala bezpośrednio cen alkoholu, bo zależy to od producentów. W wyniku rozmów ustalono, o ile wzrośnie akcyza na wyroby procentowe.
Przeczytaj także: Szokujące podwyżki cen papierosów w Polsce. Minister podał, ile trzeba będzie zapłacić za paczkę
Tyle będzie wynosić akcyza na przykładzie butelki wódki
Ceny alkoholu w Polsce od lat budzą kontrowersje. Wielu ekspertów podkreśla, że są one zbyt niskie w stosunku do szkód, jakie nadmierne spożycie napojów procentowych powoduje w społeczeństwie. Ostatnia afera z alkotubkami – tanimi, łatwo dostępnymi produktami alkoholowymi – wywołała burzliwą debatę publiczną i mogła stać się impulsem do rozmów w Sejmie o możliwym podniesieniu cen alkoholu. Wzrost akcyzy miałby na celu ograniczenie spożycie oraz zmniejszenie negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych. Ile będzie wynosiła akcyza na przykładzie półlitrowej butelki wódki?
,,Jeżeli chodzi o pół litra wódki 40-procentowej, bo tam jest stawka kwotowa, na dzień dzisiejszy w butelce półlitrowej to jest 15,22 zł w 2024 r. W 2025 r. to już będzie 16 zł” – czytamy zapowiedź Marcina Łobody w money.pl.
Przeczytaj również: Niedziele handlowe w Polsce w listopadzie i grudniu 2024 roku
Rząd wdroży nowy ,,road plan”
Ceny alkoholu w Polsce wzrosną od 2025 roku: nowe plany akcyzy. Sekretarz Stanu pytany o wprowadzenie minimalnej ceny za 1 gram alkoholu stwierdził, że nie zostanie to zrealizowane w Polsce. Argumentem przemawiającym za tą decyzją jest fakt, iż żaden z krajów UE nie przyjął takiego założenia. Mapa drogowa, w której uwzględniono podwyżki akcyzy w następnych latach, będzie sukcesywnie wdrażana przez rząd.