Niedziele handlowe w listopadzie i grudniu 2024. Od kilku lat w Polsce obowiązują przepisy dotyczące ograniczeń handlu w niedziele. Począwszy od 2018 roku, stopniowo wprowadzano zakazy, ograniczając liczbę niedziel handlowych. W 2025 roku regulacje te wciąż mają ogromny wpływ na codzienne życie Polaków, szczególnie teraz, kiedy zbliża się powoli gorący okres zakupowy. Planujesz zakupy w weekend w listopadzie i grudniu? Sprawdź, kiedy będzie najbliższa możliwość zrobienia zakupów w niedzielę w polskich sklepach i galeriach handlowych. Dowiedz się także jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe.
Niedziele handlowe w listopadzie i grudniu 2024
W listopadzie i grudniu 2024 roku w Polsce zaplanowano zaledwie 2 niedziele handlowe, które pozwolą na zrobienie dodatkowych zakupów przed świętami. Niestety w listopadzie żadna z niedziel nie jest handlowa. Zgodnie z przepisami, handel będzie dozwolony w przedostatnią i ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. To będą ostatnie okazje dla osób, które chcą uniknąć przedświątecznej gorączki zakupowej w dni powszednie lub które pracują w ciągu tygodnia. Warto jednak sprawdzić dokładne daty, gdyż obowiązują one tylko w wybrane niedziele, zgodnie z ustawą ograniczającą handel w pozostałe dni. Oto kiedy będzie można zrobić zakupy w listopadzie i grudniu 2024: 15 grudnia 2024 oraz 22 grudnia 2024.
Przeczytaj również: Podwyżka cen alkoholu w Polsce. Tyle będzie kosztować butelka wódki od 2025 roku
Niedziele niehandlowe w Polsce – co jest otwarte?
W Polsce, zgodnie z obowiązującą ustawą ograniczającą handel w niedziele (patrz: gov.pl), sklepy detaliczne mają możliwość otwarcia jedynie siedem razy w ciągu roku. Niemniej jednak istnieje kilka miejsc, gdzie w niedziele niehandlowe można zrobić zakupy lub zjeść posiłek.
Zgodnie z przepisami „przeważająca działalność” oznacza, że przynajmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej musi pochodzić z danego sklepu. Jednak istnieją punkty handlowe, które mogą, pod pewnymi warunkami, być otwarte we wszystkie święta i w niedzielę. Należą do nich:
Restauracje i Kawiarnie
W niedzielę niehandlową, zamiast robić zakupy spożywcze, można zdecydować się na wspólny obiad z rodziną w restauracji lub odwiedzić kawiarnię.
Stacje paliw
Stacje paliw są jednymi z miejsc, które pozostają otwarte w niedziele niehandlowe. To doskonała okazja, aby zatankować samochód, a jednocześnie zakupić drobne zakupy w sklepiku na stacji.
Małe sklepy, np. Żabki
Niektóre mniejsze sklepy, takie jak Żabki, mogą być otwarte w niedziele niehandlowe, pod warunkiem, że handel jest prowadzony osobiście przez właścicieli.
Oprócz tego w niedziele niehandlowe mogą być otwarte:
- jarmarki i punkty handlowe organizowane w ramach festynów
- apteki
- piekarnie, cukiernie, lodziarnie.
- kwiaciarnie
- kioski i punkty sprzedające prasę, biletów komunikacji miejskiej i wyroby tytoniowe
- placówki handlowe w obiektach infrastruktury krytycznej,
- placówki handlowe w zakładach hotelarskich,
- placówki handlowe w obiektach kultury, sportu, turystyki, wypoczynku i oświaty,
- jarmarki i punkty handlowe organizowane w ramach festynów.
Niedziele handlowe w 2025 roku. Oto kiedy będzie można robić zakupy
Pod koniec czerwca 2024 projekt w sprawie zmiany obowiązujących przepisów skierowano do Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Dotyczy on zmiany dotychczasowych regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedziele, m.in. poprzez wskazanie pierwszej i trzeciej niedzieli każdego miesiąca jako dni, w których dozwolony jest handel, jak również poszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu świadczenia pracy w niedziele. W tej chwili wiadomo, że w 2025 roku zasady dotyczące niedziel handlowych pozostają niezmienione. Sklepy będą mogły być otwarte tylko w wybrane 7 niedziel. Dokładne daty znajdziecie na portalu PolskiObserwator.
Przeczytaj także: Przewodnik MICHELIN 2024. Oto, które polskie restauracje otrzymały to wyjątkowe wyróżnienie