Przejdź do treści

Odkryj niezwykłe uroki brytyjskiego wybrzeża! Top 10 miejsc, które wprawią Cię w zachwyt według czytelników The Guardian

24/08/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Podróże nad brytyjskim wybrzeżem

Odkryj niezwykłe uroki brytyjskiego wybrzeża! Top 10 miejsc, które wprawią Cię w zachwyt według czytelników The Guardian. Miłośnicy brytyjskich wybrzeży, od Szetlandów po Kornwalię, nieustannie odkrywają ich urok, dziką naturę, historyczny kontekst oraz nostalgiczny klimat. Oto wyjątkowe miejsca nad morzem w Wielkiej Brytanii – to najbardziej dzikie, zachwycające i ciche lokalizacje – idealne na tegoroczne podróże nad brytyjskim wybrzeżem.
Czytaj także: Tylko tyle papierosów można przewieźć do Wielkiej Brytanii w 2023 roku. AKTUALNE LIMITY

Northumberland

Kiedy nastanie odpływ, nie ma chyba piękniejszej linii brzegowej niż ta między Alnmouth a Cresswell w Northumberland. Rozciągające się wówczas plaże i niebo jawią się w swojej pełnej okazałości, zwłaszcza w słoneczne dni. To przestronne wybrzeże, więc jeśli cenisz samotność, z pewnością ją tu znajdziesz. Dodatkową atrakcją jest możliwość wyprawy do urokliwej wioski Warkworth oraz niewielkiego miasteczka Amble. Barry Peaden, czytelnik The Guardian, podkreśla również, że komunikacja publiczna w tym obszarze jest dość dobra.

West Sussex

Plaża West Beach w Littlehampton, położona w Climping Gap między Bognor Regis a Brighton, to niezabudowana oaza na wybrzeżu. Można do niej spacerować wzdłuż rzeki ze stacji Littlehampton, a otaczają ją wydmy, pola i widoki na South Downs. Leigh, czytelniczka The Guardian, zauważa, że spacer w tym miejscu oferuje wszystkie zalety słonecznego klimatu południowego wybrzeża, bez tłumów turystów. Im dalej na zachód, tym spokojniej. Brak zabudowań oznacza także brak sklepów, więc warto zabrać ze sobą prowiant. Na szczęście przy wejściu na plażę znajduje się urocza kawiarnia West Beach Cafe. Po wycieczce warto odwiedzić pub Arun View na nabrzeżu, aby skosztować świeżo przyrządzonego kraba i delektować się piwem.

Lancashire

Nadmorska równina Fylde, rozciągająca się na przestrzeni 13 mil między rzekami Wyre i Ribble, emanuje subtelnie urzekającym urokiem. Rozległe horyzonty, spektakularne zachody słońca, bagna, przypływy i obfitość ptaków, takich jak krwawodzioby, kuliki czy czajki, tworzą niezwykłą atmosferę. W Sunderland Point wyróżniają się pojedyncze georgiańskie domy, wystawione na działanie wiatru i fal, które dwa razy dziennie stają się wyspą podczas przypływu. Dalej na południe znajduje się Glasson Dock, który kiedyś prosperował dzięki handlowi bawełną i stał się głównym portem północno-zachodniej Anglii. Zgodnie z radą Martina Charleswortha, w pół godziny można dojechać rowerem do starej linii kolejowej w Lancaster, odwiedzić wędzarnię pracującą ,,wyłącznie na dymie, soli i czasie” oraz obserwować łodzie na kanale Lancaster.

Kornwalia

Trasa brzegowa z St Ives do Zennor to perełka w angielskim krajobrazie. Ta wymagająca fizycznie i malowniczo zróżnicowana ścieżka omija zatoczki, opada w kierunku wybrzeża, by następnie wznosić się na klify. Wśród dzikich kwiatów, strumieni i granitowych głazów można obserwować foki i ptaki morskie. Stephanie podkreśla, że w Zennor warto udać się do pubu Tinners Arms na kufel cydru i chwilę odpoczynku.

Półwysep Llŷn, Gwynedd

Plaża Llanbedrog na półwyspie Llŷn w północnej Walii to urocza plaża pod opieką National Trust. Malownicze domki plażowe w kolorze wzdłuż brzegu tworzą prawdziwy raj. Żeby tam dotrzeć, trzeba skierować się na południowy zachód z wioski. Przy samym brzegu plaży znajduje się popularna kawiarnia oferująca śniadania i lunche. Według Julie Casey, czytelniczki The Guardian, plaża jest idealna dla rodzin, chroniona i spokojniejsza niż inne w okolicy.

Wyspa Arran

Wyspa Arran to miejsce łatwo dostępne, a jednocześnie zachwycająco dzikie. Rozpoczynając wędrówkę od parkingu King’s Cave w pobliżu Machrie i kierując się do Blackwaterfoot, można dostrzec wydry polujące na kraby i foki leżące na skałach. Na wyspie znajduje się dobrze zachowana Doon Fort, która przyciąga turystów. Okrążając przylądek pod wysokimi pionowymi klifami, następnie przejdź przez piasek do Blackwaterfoot, gdzie znajdziesz uroczą piekarnię pełną kruchych ciastek.

Essex

Wybrzeże w hrabstwie Essex to klasyka rodzinnych wakacji. Spacer na północ od Frinton-on-Sea prowadzi przez kilka mil idealnej rodzimej plaży. Tutaj napotkasz kolorowe domki plażowe i przestronne obszary piasku, idealne dla dzieci i psów. Sophie zachęca do przejścia przez The Naze, co zaprowadzi cię do Walton-on-the-Naze. Wieczór można zakończyć na molo, smakując lody i bawiąc się tradycyjnymi automatami do gry.

Kumbria

Sarah, inna czytelniczka dziennika, twierdzi, że nie ma lepszego miejsca niż Silloth w Kumbrii, oferującego przepiękne widoki na morze. Rozległe przestrzenie i niekończące się horyzonty przyciągają wzrok i duszę. Miasto to ma zachwycającą linię brzegową, która przyciąga turystów, a według miejscowych przyciągnęła nawet malarza Turnera.

Szetlandy

Warto wybrać się na krótki rejs promem z Sandwick na Szetlandach na wyspę Mousa. Na miejscu czeka zachowany w dobrym stanie „blok wieżowy” z epoki żelaza, otoczony rezerwatem przyrody. Mousa broch, która ma 2000 lat, to okrągła struktura, w której lęgną się petrele burzowe. Emma podkreśla, że podczas rejsu można także spotkać morświny i foki.

Anglesey

Anglesey (znana także jako Ynys Môn) ma niezwykłą linię brzegową, a to miejsce ma dodatkowy atut – jest nieodkryte i mało zaludnione, więc doskonale nadaje się na samotne spacery. Newborough Forest to przepiękny las sosnowy, a dojście do plaży Ynys Llanddwyn z ruinami kościoła i starą latarnią morską to obowiązkowy punkt na mapie.

>>>> Imigranci obawiają się nowego testu na obywatelstwo USA. „Wyższy poziom i trudniejsze pytania”

Źródło: theguardian.com, PolishObserver.com