
Płatności gotówką w Szwajcarii jednak mogą nie być gwarantowane – Federalna Kancelaria poinformowała, że wnioskodawcom nie udało się zebrać stu tysięcy wymaganych podpisów w przewidzianym terminie, tj. do 21 września. Tym samym inicjatywa obywatelska, mająca na celu zagwarantowanie mieszkańcom możliwości płacenia gotówką w każdym miejscu, zakończyła się niepowodzeniem. Oto, co to oznacza dla konsumentów.

Płatności gotówką w Szwajcarii jednak mogą nie być gwarantowane
Inicjatywa „Kto chce płacić gotówką, musi mieć taką możliwość!”, uruchomiona przez Szwajcarski Ruch Wolności (MSL), miała na celu uzupełnienie artykułu 99 Konstytucji Federalnej dotyczącego polityki monetarnej. Tekst propozycji wzywał Konfederację do zagwarantowania możliwości płacenia monetami lub banknotami w wystarczającej liczbie kas w środkach transportu publicznego, handlu detalicznym i innych punktach sprzedaży. Ponadto wniosek zakazywał „odmowy obsługi klienta z powodu chęci zapłacenia monetami lub banknotami”.
Przeczytaj także: W tym kraju sąsiadującym z Niemcami pielęgniarka zarabia 5500 euro miesięcznie
Inicjatywa zakładała także instalację bankomatu w miastach co dwa kilometry. W miejscowościach liczących co najmniej 1000 mieszkańców miał znajdować się przynajmniej jeden bankomat, natomiast w mniejszych gminach miałby być osiągalny w 15 minut jazdy samochodem lub transportem publicznym. Pod wnioskiem MSL nie udało się zebrać stu tysięcy wymaganych podpisów w wyznaczonym terminie. Ruch Wolności zdołał jednak zebrać wystarczającą liczbę podpisów dla pierwszej inicjatywy zatytułowanej „Tak dla niezależnej i wolnej waluty szwajcarskiej w postaci monet i banknotów”. Propozycja ta również zakłada zmianę artykułu 99 Konstytucji. Ma ona na celu zagwarantowanie stałej dostępności gotówki oraz ustalenie kursu franka poprzez głosowanie w kantonach.
Rząd Szwajcarii planuje zmiany w konstytucji, aby chronić płatności gotówkowe
Rada Federalna zdecydowała się przedstawić tej propozycji bezpośredni kontrprojekt na poziomie konstytucyjnym – informuje portal tio.ch. Rząd Szwajcarii zapewnia, że docenia znaczenie płatności gotówkowych dla gospodarki i społeczeństwa. Obowiązująca ustawa o Banku Narodowym oraz ustawa federalna o jednostce monetarnej i środkach płatniczych gwarantują zarówno zaopatrzenie w gotówkę, jak i status franka jako waluty szwajcarskiej. Władze deklarują gotowość wpisania tych zasad, już przewidziane w ustawach, także do Konstytucji Federalnej. Niemniej jednak, Rada Federalna uważa, że nowy zapis musi być precyzyjnie.
Przeczytaj także: Państwo UE zapłaci uchodźcom za opuszczenie ich kraju. Proponuje ogromne pieniądze
Gotówka znika w Szwajcarii
Władze deklarują gotowość wpisania tych zasad, już zawartych w ustawach, do Konstytucji Federalnej. Jednak Rada Federalna uważa, że proponowany tekst konstytucyjny musi być precyzyjny. Płatności bankotami i monetami obejmują mniej niż jedną trzeciej codziennych płatności (29%). Dominują transakcje kartami debetowymi i kredytowymi, które stanowią 45% ogółu płatności.
Wykorzystanie gotówki różni się w zależności od cech społecznych i wieku. Osoby poniżej 30 roku życia używają gotówki w 28% przypadków. Odsetek ten spada do 24% wśród osób w wieku od 30 do 44 lat, aby następnie wzrosnąć do 38% wśród osób powyżej 60 roku życia. Ostatecznie około jedna na sześć osób w Szwajcarii całkowicie rezygnuje z używania gotówki.