Przejdź do treści

Nowe progi podatku samochodowego. Ci kierowcy zapłacą „trzy razy więcej”

13/03/2024 21:34 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02
Nowe progi podatku od kwietnia

Na horyzoncie rysują się kwietniowe zmiany w brytyjskim prawie podatkowym, a ich wprowadzenie będzie miało znaczący wpływ na właścicieli samochodów. „Niektórzy zapłacą 'trzy razy więcej’. Wśród najbardziej dotkniętych są posiadacze pojazdów elektrycznych, którzy dotychczas cieszyli się pewnymi ulgami podatkowymi. Jednakże nowe przepisy uderzą nie tylko we właścicieli elektryków.
Czytaj także: Zmiany w podatku samochodowym od lipca. Te samochody będą „nie do utrzymania”

Nowe progi podatku samochodowego od kwietnia 2025 roku

Ogłoszone niedawno nowe progi podatku samochodowego wzbudziły niepokój wśród brytyjskich kierowców, zwłaszcza tych, którzy zainwestowali w pojazdy elektryczne (EV). Zgodnie z zapowiedziami, zmiany, które mają wejść w życie już w przyszłym roku, przewidują znaczne podwyżki opłat, a niektórzy kierowcy zapłacą nawet „trzy razy więcej” niż dotychczas.

Pojawi się również obowiązek opłacania podatku akcyzowego od pojazdów (VED) przez samochody elektryczne, co jest istotnym odstępstwem od dotychczasowych zachęt do ekologicznego transportu. Zaniepokojenie tą decyzją wyraził Matthew Walters z ALD Automotive | LeasePlan UK, który zwrócił uwagę na konkretne konsekwencje: „Od kwietnia 2025 r. stawki VED zostaną zrównane we wszystkich samochodach, a nowo rejestrowane auta warte więcej niż 40 000 funtów będą dodatkowo kwalifikować się do dodatku od drogiego samochodu – 410 funtów”.
Sprawdź: Mechanicy zdradzają, jakich samochodów nie warto kupować. Wymienili cztery popularne marki

„W niektórych przypadkach będzie to oznaczać, że kierowcy zapłacą trzykrotnie wyższy podatek niż za wart tyle samo samochód z silnikiem benzynowym lub olejem napędowym, co dodaje ponad 1000 funtów do trzyletniej umowy leasingu. Wysyła to kierowcom mieszane sygnały w czasie, gdy rząd próbuje ich zachęcić do przejścia na zasilanie bateryjne”.

Stawki VED dla samochodów elektrycznych

Nowe samochody o zerowej emisji są zobowiązane do płacenia najniższej stawki VED, która obecnie wynosi 10 funtów rocznie i dotyczy pojazdów o emisji CO2 od 1 do 50 g/km. Jednakże, od 1 kwietnia 2025 r., te same pojazdy przejdą na standardową stawkę – 180 funtów rocznie.

Źródło: bristolpost.co.uk, polishobserver.com

Tagi: