Przejdź do treści

Nigdy tego nie jedz, jeśli chcesz mieć ładną i czystą skórę latem

09/08/2023 09:12 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
te produkty pogarszają stan skóry

5 pokarmów spożywczych, które są gorsze niż słońce dla twojej skóry w lecie. Trądzik jest częstym schorzeniem skóry, które dotyka wielu ludzi, zwłaszcza w miesiącach letnich. Chociaż trądzik może mieć różne przyczyny, w tym zaburzenia równowagi hormonalnej i genetyki, Twoja dieta może również odgrywać znaczącą rolę w jego rozwoju i nasileniu. Oto 5 najgorszych pokarmów, które należy wyeliminować, aby zapobiec trądzikowi letniemu i uzyskać czystą skórę

Te produkty pogarszają stan skóry

Nadeszło lato i wszyscy jesteśmy gotowi, by opalać się na słońcu, bawić się i cieszyć się sezonowymi smakołykami. W miarę jak wygrzewamy się na słońcu i cieszymy się sezonem letnim, nasza skóra jest bardziej podatna na powstawanie wyprysków i trądziku z powodu różnych czynników, takich jak pot, wilgotność i spożywanie niektórych pokarmów. Chociaż nie możemy kontrolować pogody, z pewnością możemy kontrolować to, co jemy. Nasza dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu czystej, promiennej skóry, zwłaszcza w sezonie letnim. Oto 5 najgorszych produktów spożywczych, które należy wyeliminować, aby zapobiec trądzikowi latem i uzyskać jasną, promienną skórę.

  1. Mango – Dr Subhashini Mohan, dermatolog, wyjaśnia, że mango zawiera dużo cukru, a jego nadmierne spożycie może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej i zwiększoną produkcję sebum. Sebum to tłusta substancja, która może zatykać pory i prowadzić do powstawania trądziku. Dlatego ograniczenie spożycia owoców o wysokiej zawartości cukru, takich jak mango, może pomóc w zapobieganiu powstawania trądziku, zwłaszcza jeśli masz skórę trądzikową.
  2. Śmieciowe jedzenie i żywność o wysokiej glikemii – ,,cukrowe przekąski, przetworzona żywność i rafinowane węglowodany mogą powodować szybki wzrost poziomu glukozy we krwi i wywoływać trądzik” – mówi dr Mohan. To z kolei zwiększa produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1) w organizmie, który został powiązany ze zwiększonym ryzykiem niektórych rodzajów raka. Według badania opublikowanego w American Academy of Dermatology, dieta niskoglikemiczna może zmniejszyć ilość trądziku. Niskie glikemiczne żywności obejmują większość świeżych warzyw i niektóre świeże owoce.
  3. Czekolada i nabiał mleko, zwłaszcza odtłuszczone lub niskotłuszczowe, może pogorszyć problemy z trądzikiem, ponieważ zawiera dużą ilość cukru i białka serwatkowego. Nawet białko serwatkowe w nadmiarze może stać się przyczyną Twoich problemów z trądzikiem. Podobnie, badania pokazują również, że im większe spożycie czekolady, tym więcej problemów z trądzikiem ze względu na wysoką zawartość cukru i zaburzenie równowagi hormonalnej.
  4. Dieta wysokowęglowodanowa – dieta o wysokiej zawartości węglowodanów, zwłaszcza węglowodanów rafinowanych, takich jak biały chleb, makaron i słodkie przekąski, może powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi i zwiększenie produkcji insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1) w organizmie. Może to przyczynić się do zaburzeń równowagi hormonalnej i zwiększonej produkcji łoju, co prowadzi do wybuchu trądziku. ,,Wykazano, że diety low-carb, które są zwykle wysokie w białko i nieskrobiowe warzywa, zmniejszają poziom cukru we krwi w organizmie. Może to mieć pozytywny wpływ na zdrowie skóry poprzez zmniejszenie produkcji zaawansowanych produktów końcowych glikacji (AGEs), które mogą przyczyniać się do starzenia się skóry” – mówi dr Mohan.
  5. Żywność o niskiej zawartości błonnika – żywność o niskiej zawartości błonnika, taka jak przetworzone przekąski i słodkie napoje, może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi i zakłócać mikrobiom jelitowy. To z kolei może przyczynić się do powstania stanu zapalnego i pojawienia się trądziku. Dr Mohan radzi, aby zamiast tego wybierać produkty o wysokiej zawartości błonnika, takie jak warzywa liściaste, owoce, rośliny strączkowe i orzechy, które wspomagają zdrowe trawienie, stabilizują poziom cukru we krwi i zapobiegają powstawaniu trądziku.

>>>> Te warzywa są wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko

Źródło: healthshots.com, LifeisGreen.pl