Przejdź do treści

Najważniejsze zabytki Drezna, które zdążysz odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki

13/07/2023 16:02 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
najważniejsze zabytki drezna

Drezno jest stolicą Saksonii i nazywane jest również Florencją Północy. Miasto nad Łabą szczyci się zarówno cennymi dziełami sztuki, jak i malowniczą starówką. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo 80 procent drezdeńskiej starówki. Historyczne centrum zostało w dużej mierze przywrócone do dawnej świetności. To właśnie ta część miasta włącznie z placem teatralnym i licznymi zabytkami jest absolutną atrakcją miasta. Podczas dnia spędzonego w Dreźnie powinieneś więc skoncentrować się na turystycznej ofercie, jaką przedstawia Stare Miasto. Oto najważniejsze zabytki Drezna, które musisz zobaczyć.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 10 najciekawszych atrakcji w Wiedniu, które zwiedzisz w jeden dzień

1. Zwinger

Zwinger jest nadal jednym z najpiękniejszych barokowych budynków w Niemczech. Został zbudowany dla Augusta Mocnego. Po zwiedzeniu Francji był on pod takim wrażeniem Pałacu Wersalskiego, że zapragnął podobnego ozdobnego pałacu dla swojego rodzinnego Drezna. W Zwingerze można odwiedzić trzy wspaniałe galerie. Galeria Obrazów Starych Mistrzów zawiera wspaniałą kolekcję jednych z najlepszych europejskich malarzy. Drezdeńska Kolekcja Porcelany zachwyca kolekcją azjatyckich i miśnieńskich wzorów porcelany z okresu od XVI do XIX wieku. W Salonie Matematyczno-Fizycznym znajdują się interesujące instrumenty naukowe, których astrologowie używali do odkrywania tajemnic wszechświata już w XVI wieku.

2. Opera Semper

Wspaniała Opera Semper dominuje nad placem teatralnym nad Łabą i stanowi serce historycznego Starego Miasta. Oryginalny budynek otworzył swoje podwoje w 1841 roku, zbudowany według projektu Gottfrieda Sempera, który połączył styl późnoklasycystyczny z elementami renesansowymi.
Czytaj także:

Opera Semper

3. Rezydencja Wettynów w Dreźnie

Niezwykły drezdeński Pałac Rezydencji, w którym w latach 1485-1918 rezydowali saksońscy władcy, mieści obecnie kilka cennych kolekcji. Sam pałac został zbombardowany w 1945 roku. Odbudowa rozpoczęła się w latach 60-tych XX wieku, ale zakończyła się dopiero w 2013 roku. Cały budynek, w tym unikalne malowidła ścienne i barokowe wieże, jest po prostu spektakularny. Wewnątrz znajduje się kilka muzeów, ale warto ograniczyć swoją jednodniową wycieczkę do Zielonego Sklepienia, które jest dawnym skarbcem dynastii Wettynów i Sasów, oraz Zbrojowni Sali Balowej, w której znajduje się wiele zabytkowych broni, ubrań, zbroi i obrazów z XV, XVI i XVII wieku.

4. Frauenkirche – Kościół Marii Panny w Dreźnie

Drezdeński kościół Frauenkirche jest jednym z najbardziej niezwykłych zabytkowych budynków w mieście. Oryginalny barokowy kościół został zbudowany w latach 1726-1743 i zaprojektowany przez największego mistrza niemieckiego stylu barokowego, drezdeńskiego architekta miejskiego Georga Bähra. Podobnie jak wiele innych budynków na Starym Mieście, kościół Frauenkirche został zniszczony w lutym 1945 roku. Odbudowa miała miejsce w 1993 roku, a nowy kościół składa się w około 43 procentach z kamieni pochodzących ze starego barokowego kościoła.
Czytaj także:

5. „Orszak książęcy” w Dreźnie (Fürstenzug)

To obszerne ścienne malowidło. Ma 102 metry długości i składa się z 25 000 płytek z miśnieńskiej porcelany. Dzieło sztuki przedstawia galerię rodową 34 margrabiów, elektorów, książąt i królów z dynastii Wettinów, którzy rządzili Saksonią w latach 1127-1873.

„Orszak książęcy” w Dreźnie (Fürstenzug)

Źródło: fattrips.com, PolskiObserwator.de