Przejdź do treści

Lista 100 najlepszych plaż świata. Wśród wyróżnionych znalazł się polski kurort

11/04/2024 16:57 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34
Najpiękniejsze plaże świata - ranking

Najpiękniejsze plaże świata – ranking. 100 najlepszych plaż 2024. Opublikowano nowy Golden Beach Atlas. Wśród wyróżnionych znalazł się polski kurort.
W skład jury, które wyłoniło setkę godnych uwagi miejsc, weszli eksperci z branży turystycznej i twórcy internetowi.

Najpiękniejsze plaże świata – ranking

Przy wyborze plaż, którym przyznano wyróżnienie Golden Beach Awards 2024, brano pod uwagę kryteria takie jak: atrakcyjność wizualna, znaczenie kulturowe, wartość dla społeczności lokalnej, naturalna różnorodność oraz oferta rozrywkowa. Na pierwszym miejscu rankingu uplasowała się plaża na wyspie Bora-Bora w Polinezji Francuskiej. Autorzy zestawienia zwrócili uwagę na krystalicznie czystą wodę oraz malowniczy krajobraz, żywcem wyciągnięty z pocztówek.
Przeczytaj także: Karaiby na wyciągnięcie ręki? Ta brytyjska plaża jest jedną z najpiękniejszych w Europie

Drugie pozycję w rankingu zajęła Boulders Beach w Republice Południowej Afryki. Eksperci docenili niezwykłą faunę tego miejsca, opisując plażę jako „tętniącą życiem metropolię pingwinów afrykańskich”.

Ostatnie miejsce na podium należy do plaży Waikiki na Hawajach, która została wyróżniona przez wzgląd na swoje niezwykłe dziedzictwo kulturowe. Za szczególne bogactwo uznano legendy rdzennej ludności o różnorodności płci.

Na czwartej pozycji znalazła się tętniąca życiem Copacabana w Rio de Janeiro, doceniona za połączenie miejskiej energii i naturalnego piękna. Natomiast piąte miejsce zajęła tajlandzka Maya Bay, która „może poszczycić się błękitną wodą, imponującymi klifami i pięknym białym piaskiem”.

Polski kurort w zestawieniu

Najpiękniejsze plaże świata - ranking

Pośród setki wyróżnionych w rankingu miejsc, znalazła się plaża w Sopocie. Uplasowała się ona na 85. pozycji. Eksperci zwrócili uwagę na tętniące życiem bary i kluby plażowe. Docenili także molo, którego długość wynosi 515 metrów, co czyni je najdłuższą tego typu atrakcją w Europie. Ponadto autorzy zestawienia podkreślili „zapierające dech w piersiach widoki i wyjątkowe doświadczenie Morza Bałtyckiego”.

Przeczytaj także: Znana blogerka i podróżniczka: 'To miejsce w Polsce jest jak Szwajcaria, ale znacznie tańsze’