Przejdź do treści

Najpiękniejsze wyspy w Polsce. Idealne na wakacje lub weekendowy wypad

23/05/2024 21:44 - AKTUALIZACJA 23/05/2024 21:44
Najpiękniejsze wyspy w Polsce

Jeżeli marzysz o wakacjach na wyspach, to wcale nie musisz podróżować do egzotycznych krain. Takie miejsca znajdują się w Polsce i mają naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Poniżej przedstawiamy polskie wyspy, które warto odwiedzić.

Wyspa Wolin

Największa i najbardziej znana w Polsce wyspa to Wolin. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Otoczona jest Zalewem Szczecińskim, cieśniną Dziwną oraz Świną, które oddzielają ją od lądu. Na wyspie znajdują się dwa ośrodki miejskie – Świnoujście i Międzyzdroje. Są to popularne kurorty turystyczne. Ponadto część wyspy obejmuje ochroną Woliński Park Narodowy. Znajduje się tu najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, lasy bukowe, a także niezwykła delta Świny. Wolin słynie również z licznych kąpielisk i tras dla rowerzystów, które przebiegają przez najciekawsze miejsca wyspy. Godnym uwagi miejscem jest też Centrum Słowian i Wikingów. To skansen, gdzie znajduje się kompleks drewnianych chat z wałami obronnymi, wieżą i imponującą bramą. Promuje on walory historyczne Wolina.

Wyspa Uznam

Kolejna wyspa, która jest idealna do nadmorskiego wypoczynku to Uznam. Część niej znajduje się w Polsce, a część w Niemczech. Wyspę od lądu oddziela cieśnina Piana, Świna oraz Kanał Piastowski. Jeżeli chodzi o polską część Uznamu, to godne uwagi są kąpieliska i piaszczyste plaże. Natomiast po niemieckiej stronie znajdują się liczne, niezwykłe uzdrowiskowe miejscowości, takie jak Bansin czy Ahlbeck. Natomiast dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek, wielką atrakcją jest transgraniczna trasa pieszo – rowerowa.

Wyspy w Polsce

Wyspa Karsibór

Wyspa Karsibór powstała w wyniku przekopu południowo – wschodniej części Uznamu. Znajdują się tu głównie pastwiska i plantacje trzciny. Wyspa jest oderwana od miejskiego zgiełku. Znajduje się tu rezerwat Karsiborska Kępa, który zamieszkują dziko żyjące ptaki. Wyspa Karsibór jest więc królestwem natury i spokoju.
Przeczytaj także: 10 największych atrakcji turystycznych w Gdańsku dla rodzin z dziećmi