Przejdź do treści

Najpiękniejsze imię żeńskie i męskie w Polsce. „Oba są naprawdę wyjątkowe”

07/05/2024 19:00 - AKTUALIZACJA 23/05/2024 13:18
Najpiękniejsze imię żeńskie i męskie w Polsce

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Większość rodziców wybiera je jeszcze przed narodzinami, a część woli poczekać i dopasować je do wyglądu noworodka. Wszyscy mają jednak coś wspólnego: w końcu każdy chce nadać swojemu dziecku piękne imię. Wśród tysięcy z nich dwa są naprawdę wyjątkowe i biją rekordy popularności wśród polskich rodziców. Oto najpiękniejsze imię żeńskie i męskie w Polsce.

Najpiękniejsze imię żeńskie w Polsce

Niedawno dr Bodo Winter, profesor lingwistyki kognitywnej na Uniwersytecie w Birmingham i jego zespół, zbadali serię imion żeńskich na podstawie harmonii, jaka łączy znaczenie i brzmienie. Okazało się, że jedno imię jest wyjątkowe pod tym względem. Jest popularne w około 40 krajach świata, w tym w Polsce.

Badacze wykazali, że najpiękniejsze imię żeńskie na świecie to Sofia/Sophia – czyli polska Zofia. To imię w 2023 roku nadała swoim dzieciom rekordowa liczba rodziców. Wśród urodzonych wówczas dziewczynek aż 4968 z nich to Zosie! Ogółem w Polsce to piękne imię nosi je ponad 400 tysięcy dziewczynek i kobiet.
READ in ENGLISH: The most beautiful female and male names in Poland. „Both are truly special”

Imię Zofia (Sofia) pochodzi od greckiego słowa „sophia”, które oznacza „mądrość”. Z tego powodu imię to często kojarzone jest z mądrością, inteligencją i wiedzą. Oprócz pięknego znaczenia imię Zofia wyróżnia także wyjątkowo melodyjne brzmienie.

A jakie jest najpiękniejsze imię męskie w Polsce?

Choć przez kilka lat to Antoni bił rekordy popularności, to w 2023 roku musiał ustąpić miejsca nowemu zwycięzcy. Spośród urodzonych wówczas chłopców, aż 6532 z nich otrzymało imię Nikodem! Ogółem w Polsce to imię nosi ponad 65 tysięcy chłopców i mężczyzn.

Imię Nikodem pochodzi od greckiego słowa „Nike”, które oznacza „ten, który zwycięża dla ludu” (Nike – zwycięstwo, demos – lud). Z tego powodu imię to kojarzy się z rywalizacją, wytrwałością i inteligencją. Oprócz bogatego znaczenia, imię Nikodem jest również niezwykle uniwersalne – pasuje zarówno do małych chłopców, jak i dojrzałych mężczyzn.
Czytaj także: Wybrano najpiękniejsze imię żeńskie na świecie. „Jest naprawdę wyjątkowe”

Popularne imiona dla dzieci w Polsce

Wśród innych popularnych, pięknych imion nadawanych dziewczynkom w Polsce są także Zuzanna, Hanna i Laura. Chłopcy otrzymują najczęściej imiona Antoni, Jan oraz Aleksander. Źródło: Gov.pl, PolishObserver.com

Tagi: