Przejdź do treści

Kryzys emerytalny w Wielkiej Brytanii. Emerytury będą niższe, wypłaty opóźnione

19/02/2024 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03

Kryzys w Wielkiej Brytanii. Ekspert ostrzega, że Brytyjczykom w wieku produkcyjnym grozi niższa emerytura państwowa i konieczność dłuższego oczekiwania na jej otrzymanie, ponieważ obecny państwowy system emerytalny „nie radzi sobie” ze starzejącym się społeczeństwem.
Przeczytaj: Walcząc z kryzysem finansowym, Nowy Jork podwyższa płacę minimalną

Kryzys w Wielkiej Brytanii. Przewiduje się problemy z emeryturami

Dyrektor generalny ubezpieczyciela na życie Phoenix Group, Andy Briggs, wzywa Brytyjczyków do przygotowania się na przyszłość już teraz, ostrzegając, że może ich czekać dramatyczna reforma. Pan Briggs powiedział, że brytyjski państwowy system emerytalny wkrótce stanie się niezrównoważony, wywołując apele do osób fizycznych o odkładanie pieniędzy na przyszłość, póki jeszcze mogą.

„Emerytura państwowa po prostu nie radzi sobie w sposób, w jaki została pierwotnie zaprojektowana” – powiedział The Telegraph. „W efekcie państwowe emerytury będą musiały być wypłacane później i na niższym poziomie, a ludzie będą musieli w większym stopniu zabezpieczyć się osobiście” – dodał.
>>> Emerytura z UK dla Polaków. Po tylu latach pracy w tym kraju otrzymasz brytyjską emeryturę

Wiek emerytalny rośnie

Emerytura państwowa została po raz pierwszy wprowadzona w 1948 r., a wiek emerytalny wynosił 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Briggs zwrócił uwagę, że na tym etapie średnia długość życia mężczyzn wynosiła 67 lat. „Całość została więc zaprojektowana z myślą o średniej długości życia na emeryturze” – poinformował. Od tego czasu państwowy wiek emerytalny wzrósł; obecnie wynosi 66 lat dla mężczyzn i kobiet, a przed nami podwyżki do 67 i 68 lat.

Średnia długość życia osoby w wieku 66 lat wynosi obecnie 85 lat dla mężczyzny i 87 lat dla kobiety. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że liczba osób powyżej 60. roku życia na całym świecie podwoi się do 2050 roku. Briggs powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby brytyjski państwowy wiek emerytalny został podniesiony o siedem lub osiem lat, co spowoduje „presję” na państwową emeryturę. „Albo to, albo stawki podatkowe dla osób pracujących będą musiały znacznie wzrosnąć” – przewiduje.
Przeczytaj także: Oto, ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturze, aby godnie żyć
Źródło: GBNews.com, PolishObserver.com