Przejdź do treści

Oto, ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturze, aby godnie żyć

11/01/2024 12:00 - AKTUALIZACJA 19/02/2024 15:58

Ile pieniędzy potrzeba na emeryturze? Emerytura jest etapem życia, na który większość z nas z niecierpliwością czeka. To czas, kiedy wreszcie możemy odpocząć i cieszyć się owocami swojej pracy. Jednak, aby móc godnie żyć po zakończeniu kariery zawodowej, istnieje jedna niezwykle istotna kwestia – pieniądze. Czy wiesz, ile pieniędzy naprawdę potrzebujesz na emeryturze, aby móc cieszyć się życiem bez zbędnych zmartwień i ograniczeń finansowych? Przedstawiamy kompleksowy przegląd tego, czego należy się spodziewać i jak zaplanować swoje finanse, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w późniejszych latach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Tańsze bilety kolejowe w UK: Pięć sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

Ile pieniędzy potrzeba do życia na emeryturze?

Emerytura państwowa ma ponownie wzrosnąć od kwietnia tego roku. Jednak same te pieniądze prawdopodobnie nie wystarczą, aby zapewnić Ci wygodny styl życia na emeryturze. Ile więc tak naprawdę potrzebujesz, aby komfortowo żyć po zakończeniu kariery zawodowej? Jednym z głównych wskaźników używanych do oceny, ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturze, jest Retirement Living Standards, który jest obliczany przez Pensions and Lifetime Savings Association (PLSA). Zanim zagłębimy się w liczby, należy zauważyć, że nie uwzględniają one kosztów takich jak kredyt hipoteczny, czynsz, koszty opieki społecznej i wszelkie podatki od dochodów emerytalnych.

„Minimalny” standard życia na emeryturze

Stwierdzono, że dla minimalnego standardu emerytalnego, osoba samotna powinna mieć 12 800 funtów dochodu rocznie. Para natomiast powinna mieć 19 900 funtów. PLSA twierdzi, że „pokrywa to wszystkie potrzeby, z odrobiną na rozrywkę i okazje towarzyskie”. Jednak nie wystarczyłoby na wakacje za granicą. Kontynuuje: „Mógłbyś spędzać wakacje w Wielkiej Brytanii, jadać na mieście około raz w miesiącu i chodzić na niedrogie zajęcia rekreacyjne około dwa razy w tygodniu”. Zakłada się, że będziesz w stanie wydać 54 funty tygodniowo na jedzenie, jeśli jesteś singlem, lub 96 funtów, jeśli jesteś w związku, oraz do 580 funtów rocznie na odzież i obuwie, jeśli jesteś singlem, 460 funtów na osobę, jeśli jesteś w związku, oraz 20 funtów na każdy prezent urodzinowy, który chcesz podarować.
>>> Ostrzeżenie przed popularną aplikacją zakupową. Korzysta z niej 1/3 Polaków

„Średni” styl życia na emeryturze

emerytura

Dla umiarkowanego stylu życia na emeryturze, osoba samotna powinna mieć 23 300 funtów dochodu rocznie. Para natomiast powinna mieć 34 000 funtów. Zapewnia to „większe bezpieczeństwo finansowe i większą elastyczność” w porównaniu do osoby o minimalnym standardzie. PLSA powiedział: „Mógłbyś mieć jedne zagraniczne wakacje w roku i jeść poza domem kilka razy w miesiącu. Miałbyś możliwość robienia większej liczby rzeczy, które chcesz robić”. Ktoś z takim dochodem mógłby sobie pozwolić na 74 funty tygodniowo na jedzenie lub 127 funtów dla małżeństwa, do 791 funtów rocznie na odzież i obuwie lub taką samą kwotę na osobę, jeśli jesteś w związku, oraz 34 funty na prezenty urodzinowe.

„Komfortowy” styl życia na emeryturze

Jeśli chcesz mieć komfortową emeryturę, musisz mieć 37 300 funtów rocznie, jeśli jesteś singlem, lub 54 500 funtów w przypadku par. Pozwoliłoby ci to „być bardziej spontanicznym ze swoimi pieniędzmi” i cieszyć się większą ilością rzeczy, które lubisz. PLSA powiedział: „Mógłbyś mieć subskrypcję usługi streamingowej, regularne zabiegi kosmetyczne i dwa zagraniczne wyjazdy wakacyjne rocznie”. Zakłada się, że taka osoba mogłaby wydawać 144 funty tygodniowo na jedzenie lub 238 funtów w przypadku pary, a także do 1500 funtów rocznie na odzież i obuwie, 1300 funtów na osobę w przypadku pary i 56 funtów na prezenty urodzinowe. Źródło: mirror.co.uk PolishObserver.com