Przejdź do treści

Ratyzbona w jeden dzień. 7 miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić

14/07/2023 15:17 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
miejsca w ratyzbonie, które musisz zobaczyć

Ratyzbona to jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast w Niemczech, które niegdyś stanowiło kwitnącą europejską metropolię handlową. Obecnie uznaje się je za najlepiej zachowane średniowieczne miasto w Niemczech, gdyż zostało ono nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 roku. Jak więc można się domyśleć – Ratyzbona oczarowuje wyjątkowością swoich zabytków i bogatą ofertą kulturową. Nie jest to jednak nudne, monotonne miasto, ponieważ uznaje się je równocześnie za miasto o największym zagęszczeniu pubów w całym kraju. Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Oto 7 miejsc w Ratyzbonie, które musisz zobaczyć.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Najważniejsze zabytki Drezna, które zdążysz odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki

1. Haidplatz

Ten plac jest jednym z najstarszych na Starym Mieście i ma bogatą tradycję. Z pięknymi rezydencjami wokół niego, wieloma kawiarniami i restauracjami oraz barokową fontanną Justitii w jego centrum, przypomina włoski plac. Jego niezwykły trójkątny kształt nawiązuje natomiast do rozwidlenia dróg w czasach rzymskich. Używany jako miejsce uroczystości i turniejów w średniowieczu, plac jest obecnie siedzibą wielu wydarzeń, takich jak Bawarski Weekend Jazzowy.

2. Stary Ratusz w Ratyzbonie

Do XIX wieku wieża ratusza była najwyższym obiektem w mieście, a tym samym widocznym punktem w jego centrum. Książęta rządzili ze swojego pałacu na starym ”Kornmarkt”, ale kiedy Ratyzbona stała się Wolnym Miastem Cesarskim w 1245 roku, potrzebny był ratusz. Obywatele domagali się budynku, który reprezentowałby ich status, ponieważ od tego czasu mogli samodzielnie zarządzać swoimi sprawami. Czteroskrzydłowy ratusz z ośmiopiętrową wieżą pochodzi z tego okresu i był rozbudowywany do XVIII wieku, aby uczynić go większym kompleksem.

3. Stary Kohlenmarkt

Spacerując po szerokim rynku wczesnośredniowiecznego miasta z licznymi kawiarniami, znajdujemy się w samym sercu starej dzielnicy kupieckiej. Na wąskich uliczkach, placach i targowiskach handlowano wszelkiego rodzaju luksusowymi towarami. Wspaniałe domy patrycjuszy świadczą o wielości kupców. Przy Wahlenstrasse nr 16 stoi najwyższa wieża mieszkalna na północ od Alp, tzw. der Goldene Turm. Ta Złota Wieża, z dziewięcioma kondygnacjami i wysokością 50 metrów, pochodzi z około 1260 roku i była częścią ufortyfikowanej kamienicy z czterema skrzydłami. Swoją nazwę zawdzięcza karczmie, która później znajdowała się w tym miejscu, a obecnie jest zakwaterowaniem dla studentów.
Czytaj także: 3 piękne zamki w Niemczech, które znajdują się blisko granicy z Polską. Musisz je odwiedzić!

4. Dom Goliata

Krótki objazd Brückstrasse jest obowiązkowy, ponieważ stąd roztacza się dobry widok na gotycki „Dom Goliata”. To największy dom warowny w Ratyzbonie, klasyczny zespół z potężną wieżą i skrzydłem mieszkalnym zwieńczonym mocnymi blankami. Jego fasadę zdobi scena walki Dawida z Goliatem, ale to nie ten fresk nadał budynkowi nazwę. Prawdopodobnie poprzednia budowla w tym miejscu była gospodą „Goliatów”, jak nazywali siebie wędrowni studenci teologii, od imienia ich patrona Goliata.

5. Katedra św. Piotra

Przed wejściem do katedry należy spojrzeć na imponującą zachodnią fasadę, która ma dwa rzucające się w oczy elementy: rozbieżność między dwiema wieżami, która jest oznaką długiego okresu budowy, oraz różnice w kolorze, które są konsekwencją zastosowania różnych materiałów budowlanych. Tutaj warto poświęcić trochę czasu na podziwianie bogatej dekoracji rzeźbiarskiej, która przekazuje wyobrażenie o wierzeniach religijnych średniowiecza.

Katedra św. Piotra

6. Salzstadel

Duży budynek magazynowy z wysokim, pięciopiętrowym dwuspadowym dachem z początku XVII wieku imponująco podkreśla dawne znaczenie Ratyzbony jako miasta handlowego. Dziś Salzstadel jest centrum dla zwiedzających: odkąd Stare Miasto i dzielnica Stadtamhof z ponad 1000 chronionych budynków zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 roku, wystawa w tym miejscu prezentuje 2000-letnią historię Ratyzbony.
>>> Najciekawsze miejsca na mapie Berlina. Zwiedzisz je nawet podczas jednodniowej wycieczki

7. Most Kamienny

Typową cechą takich średniowiecznych mostów są masywne kamienne wyspy wokół filarów, chroniące most przed erozją wodną. Ich szerokość działa jak tama, zatrzymując wodę w górnej części rzeki i powodując wirujący prąd, co było powodem, dla którego powstało tu wiele młynów wykorzystujących siłę wody. Przez wieki Kamienny Most był jedyną stałą przeprawą przez Dunaj między Ulm a Wiedniem, a zatem ważnym węzłem komunikacyjnym. Przeprawę zabezpieczały trzy wieże strażnicze, z których do dziś zachowała się jedynie wieża mostu południowego.

Źródło: visitthecity.de PolskiObserwator.de