Przejdź do treści

Unia zabrania zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne!

05/08/2023 20:51 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek

Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Akcje takie zbieranie nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności, zostały zabronione w UE.
Czytaj także: Przełomowe odkrycie polskich badaczy – kluczowe w leczeniu tego nowotworu

Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek na cele charytatywne

Jak podaje portal Prawo.pl, związane jest to z unijną dyrektywą SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju — butelki czy kartonu. Niektóre firmy, także w Polsce, już stosują przepisy tej dyrektywy. Zmiany te tłumaczone są względami środowiskowymi – oznacza to, że dzięki tej zmianie będzie można poddać recyklingowi całe opakowanie, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku, która może przedostać się do środowiska.

Samo zbieranie plastikowych nakrętek na cele charytatywne od dawna budzi mieszane uczucia. Szymon Dziak-Czekan ze stowarzyszenia Polski Recykling uważa, że zbieranie nakrętek było nauką selektywnej zbiórki u źródła, a ponadto fundacje mogły na tym nieco zarobić. Dodał: ,,Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens”.

Z kolei Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, o zbiórkach charytatywnych powiedział, że ,,dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego. Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska”.

>>>> Zmiana w długości lotów w Europie. Czy będą krótsze i mniej inwazyjne środowiska?

Źródło: BusinessInsider.com.pl, LifeisGreen.pl