Przejdź do treści

Unia zabrania zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne!

koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek

Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Akcje takie zbieranie nakrętek na zakup np. sprzętu dla niepełnosprawnych, w które zaangażowane są lokalne społeczności, zostały zabronione w UE.
Czytaj także: Przełomowe odkrycie polskich badaczy – kluczowe w leczeniu tego nowotworu

Koniec ze zbieraniem plastikowych nakrętek na cele charytatywne

Jak podaje portal Prawo.pl, związane jest to z unijną dyrektywą SUP, zgodnie z którą od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju — butelki czy kartonu. Niektóre firmy, także w Polsce, już stosują przepisy tej dyrektywy. Zmiany te tłumaczone są względami środowiskowymi – oznacza to, że dzięki tej zmianie będzie można poddać recyklingowi całe opakowanie, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku, która może przedostać się do środowiska.

Samo zbieranie plastikowych nakrętek na cele charytatywne od dawna budzi mieszane uczucia. Szymon Dziak-Czekan ze stowarzyszenia Polski Recykling uważa, że zbieranie nakrętek było nauką selektywnej zbiórki u źródła, a ponadto fundacje mogły na tym nieco zarobić. Dodał: ,,Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens”.

Z kolei Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, o zbiórkach charytatywnych powiedział, że ,,dziś zbieranie nakrętek to trochę ekościema i wprowadzanie chaosu informacyjnego. Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska”.

>>>> Zmiana w długości lotów w Europie. Czy będą krótsze i mniej inwazyjne środowiska?

Źródło: BusinessInsider.com.pl, LifeisGreen.pl