Przejdź do treści

Badanie: Ta umiejętność jest „kluczowa” w znalezieniu pracy

03/03/2024 20:47 - AKTUALIZACJA 04/03/2024 10:22
Kluczowa umiejętność w znalezieniu pracy

Kluczowa umiejętność w znalezieniu pracy: W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Royal Automobile Club (RAC) odkryto fascynującą zależność między wymaganiami zawodowymi w Wielkiej Brytanii a posiadaniem prawa jazdy. Okazuje się, że ponad jedno na sześć ogłoszeń rekrutacyjnych na Wyspach, opublikowanych w pierwszym tygodniu października 2023 r. przez serwis Adzuna, wymaga od kandydatów posiadania tej umiejętności.
Przeczytaj też: Pilne wycofanie produktów z supermarketów w UK. Mogą zawierać kawałki szkła!

Prawo jazdy – kluczowa umiejętność w znalezieniu pracy

Badanie przeprowadzone przez RAC wykazało, że więcej niż jedno na sześć stanowisk pracy ogłaszanych w Wielkiej Brytanii wymaga od kandydatów posiadania prawa jazdy. Analiza badania wykazała, że ​​w pierwszym tygodniu października 2023 r. w serwisie z ofertami pracy Adzuna ukazało się łącznie 1 092 172 ogłoszeń rekrutacyjnych, spośród których w 189 608 – czyli 17,4% – „wymagano, aby osoby ubiegające się o posady posiadały co najmniej standardowe prawo jazdy”.
Sprawdź: Tyle zarabiają pracownicy sieci Aldi w UK: Zarobki kasjera, sprzątaczki i kierownika

We wszystkich tych ogłoszeniach wskazano, że potrzebne jest prawo jazdy, ponieważ albo stanowisko jest przeznaczone dla kierowcy, albo będzie wymagane prowadzenie pojazdu w trakcie zatrudnienia, albo też do codziennego dojazdu do pracy potrzebny jest pojazd ze względu na ograniczoną dostępność transportu publicznego i lokalizacji.
Czytaj dalej poniżej

RAC bada odsetek ogłoszeń wymagających prawa jazdy już od ośmiu lat w tym samym okresie – od 2016 do 2023 r. zawsze w pierwszym tygodniu października. Stwierdzono, że „O ile najwyższy odsetek zawodów wymagających umiejętności prowadzenia pojazdów odnotowano w 2020 r., w szczytowym okresie pandemii (120 190 z 611 702, czyli 19,6%), to w 2023 r. odsetek ten był nadal wyższy niż w którykolwiek z czterech lat przed Covidem.”
Czytaj także: Gdzie można poćwiczyć przed egzaminem na prawo jazdy? Oto legalne miejsca do nauki jazdy autem

Zawody, które będą wymagały posiadania prawa jazdy

Oto zawody, do których wysoce prawdopodobne, że będzie wymagane posiadanie prawa jazdy (nie licząc zawodów związanych z kierowaniem pojazdem):

  1. Hydraulicy oraz instalatorzy i serwisanci instalacji grzewczych i wentylacyjnych – 67,5%
  2. Technicy pojazdowi, mechanicy i elektrycy – 64,4%
  3. Agenci nieruchomości – 58,5%
  4. Sprzedawcy i doradcy ds. pojazdów i części – 51%
  5. Monterzy – 41,7%

Zawody, które nie będą wymagały posiadania prawa jazdy

Oto pięć ogłoszeń, w których najmniej prawdopodobne by było wymagane posiadanie prawa jazdy:

  1. Szefowie kuchni – 7,3%
  2. Pielęgniarki – 7,5%
  3. Specjaliści ds. reklamy i marketingu – 10,3%
  4. Zawody związane z obsługą klienta (gdzie indziej niesklasyfikowane) – 10,6%
  5. Specjaliści ds. kadr – 10,6%

Z badania Fundacji wynika, że ​​sektory, które rzadko kiedy wymagają od kandydatów umiejętności prowadzenia pojazdów, to nauczanie i edukacja; kultura, media i sport oraz administracja.
Źródło: rac.co.uk, polishobserver.com

Tagi: