Przejdź do treści

Te produkty spożywcze warto mieć w domu na wypadek sytuacji kryzysowej. Prawie nigdy nie tracą ważności

04/04/2024 13:50 - AKTUALIZACJA 04/04/2024 13:50
jedzenie z długim terminem ważności

Czy podczas sprzątania natknąłeś się na zakurzone produkty w spiżarni? Niekoniecznie trzeba je wyrzucać do kosza – jeśli są prawidłowo przechowywane, to wiele z nich praktycznie nigdy się nie zepsuje. Zaopatrzenie się w jedzenie z długim terminem ważności to także jedno z działań prewencyjnych na wypadek kryzysu. Oto jakie produkty warto mieć w domu.

Żywność często ląduje w koszu, ponieważ osiągnęła datę przydatności do spożycia. W większości przypadków produkty są nadal jadalne i nie zepsuły się przez długi czas. Niemniej jednak, okres przydatności do spożycia prawie wszystkich produktów jadalnych jest ograniczony – ale są wyjątki.

Jedzenie z długim terminem ważności

Możesz bezpiecznie zignorować datę ważności poniższych produktów spożywczych – jeśli są prawidłowo przechowywane, zachowają trwałość na zawsze!

Sól

Nie bez powodu sól nazywana była białym złotem. Ludzie używają tej przyprawy jako środka konserwującego już od średniowiecza. Sól nie tylko dodaje smaku każdemu posiłkowi, ale także ma wieczny okres przydatności do spożycia: przechowywana w suchym i szczelnym miejscu przetrwa wszystko. Jeśli pojawią się w niej grudki, nie ma to wpływu na okres przydatności do spożycia. Wynika to po prostu z wilgoci, która może pojawić się z czasem.

Ryż

Okres przydatności do spożycia ryżu zależy od jego odmiany. Podczas gdy biały ryż i dziki ryż nie psują się, brązowy ryż i ryż pełnoziarnisty z pewnością mogą się zepsuć, co wynika z ich wyższej zawartości tłuszczu. W przypadku tych odmian należy zatem kierować się datą przydatności do spożycia.

Miód

W odpowiednich warunkach miód może być przechowywany wiecznie. Ważne jest, aby przechowywać go w chłodnym, suchym miejscu. Nie powinien też mieć kontaktu z żadnymi ciałami obcymi, takimi jak ślina itp., dlatego należy zawsze wyjmować go ze słoika świeżą łyżeczką.

Cukier

Cukier uniemożliwia przetrwanie pleśni lub bakterii. Właśnie dlatego jest trwały. Również w tym przypadku ważne jest szczelne zamknięcie słoika lub pojemnika. Jeśli powstaną grudki, nie jest to powód do wyrzucenia.

Ocet z białego wina

Wysoka kwasowość oznacza, że bakterie nie mają szans na zepsucie octu. Ważne jest, aby ocet był destylowanym octem z białego wina. Inne rodzaje octu, takie jak aromatyzowany ocet z białego wina, mogą się zepsuć z powodu fruktozy. Ponownie, należy go szczelnie zamknąć i przechowywać w ciemnym miejscu, aby móc cieszyć się nim przez wiele lat.
Czytaj także: Niemiecki rząd podał zalecenia odnośnie zapasów i zestawu ratunkowego

Fasola i inne rośliny strączkowe

Soczewica, fasola i ciecierzyca są szczególnie odpowiednie do przechowywania w stanie suchym. Ze względu na swoją suchość, nasiona roślin strączkowych mogą być przechowywane przez wieki. Ważne: Im dłużej rośliny strączkowe są przechowywane, tym dłużej należy je moczyć przed gotowaniem. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com

Tagi: