Jak się odstresować? – to pytanie zadaje sobie coraz więcej z nas. Żyjemy w ciągłym napięciu. W pracy, szkole, a nawet w domu. Niestety długotrwały stres ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Oto 5 sposobów, jak przezwyciężyć ten trudny stan.
Czym jest stres?
Jeżeli mamy na celu redukcję poziomu stresu, musimy najpierw zrozumieć czym on jest. Najprościej można go zdefiniować jako reakcję organizmu na wydarzenia (tak zwane stresory), które zakłócają jego równowagę i obciążają zdolności do poradzenia sobie w niesprzyjających okolicznościach. Ich źródło może być zarówno fizyczne (hałas choroby, przeludnienie), jak i społeczne (bezrobocie, ciąża i poród, problemy rodzinne, śmierć kogoś bliskiego).
Czytaj także: Dwie szklanki tego soku wystarczą, by zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu
Skutki stresu
Długotrwały stres ma katastrofalny wpływ na organizm. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na dłuższą metę doprowadza do zaniku silnej woli, kreatywności oraz motywacji. Ponadto może skutecznie zahamować rozwój człowieka i paraliżować go przed podejmowaniem ważnych decyzji, bądź kształceniem się.
Oprócz tego, stres może spowodować wiele fizycznych dolegliwości. Zaliczają się do tego między innymi: choroby serca, problemy z cerą i włosami, wrzody żołądka, bóle głowy i brzucha, zaburzenia odżywiania, nudności, chroniczne zmęczenie oraz problemy z trawieniem.
Jak się odstresować?
Stres jest stanem, którego nie można zlekceważyć. Oto sposoby, by zredukować jego poziom.
• Napary z ziół – lawenda, melisa, waleriana to leki na stres od matki natury. Znane od wieków i bardzo skuteczne.
• Odpowiednia dieta – jeżeli brakuje ci składników odżywczych, jesteś bardziej narażony na stres i jego skutki. Zadbaj o podaż magnezu i potasu. Włącz do swojej diety orzechy, gorzką czekoladę, kakao, banany oraz pomidory. Twój organizm ci za to podziękuje.
• Aromaterapia – aromatyczne świece, olejki do kąpieli czy kadzidełka mogą pomóc w zrelaksowaniu się i redukcji stresu.
• Jakość snu – śpij minimum siedem lub osiem godzin dziennie. Zadbaj o świeże powietrze w swojej sypialni. Przed snem wycisz umysł i odłóż telefon. Zrelaksuj się. Przeczytaj ciekawą książkę, posłuchaj muzyki, która przyniesie ci spokój. Wszystko co pozwala odpocząć umysłowi jest dobre.
• Ruch – bieganie, spacery, jazda na rowerze – każdy sport jest dobry, gdyż obniża poziom stresu i powoduje uwalnianie endorfin, czyli pożądanego hormonu szczęścia.
Czytaj także: Jak przestać zostawiać wszystko na ostatnią chwilę. Najlepszy sposób na prokrastynację!
Źródła: COtam?, Centrum Dobrej Terapii