Przejdź do treści

Dwie szklanki tego soku wystarczą, by zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu

21/04/2024 16:53 - AKTUALIZACJA 21/04/2024 16:53

Sok, który zapobiega śmiertelnym chorobom. Dietetyk zdradza jak zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Wystarczą dwie szklanki tego soku dziennie. Powiązano go również z lepszym snem, zmniejszonymi objawami zapalenia stawów i ochroną przed chorobami mózgu, takimi jak choroba Parkinsona i Alzheimera.

Sok, który zapobiega śmiertelnym chorobom. Dietetyk radzi, by pić go codziennie

Dwie szklanki soku z cierpkich wiśni dziennie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca – wynika z nowych badań. Napój owocowy jest bogaty w zdrowe związki roślinne zwane polifenolami, które obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, chroniąc przed chorobami układu krążenia.

Badanie przeprowadzone wśród osób w wieku od 65 do 80 lat wykazało również, że osoby spożywające napój były mniej podatne na stany zapalne i stres oksydacyjny, które wywołują poważne choroby. Zostało to wykazane poprzez zmniejszenie ilości CRP (białka c-reaktywnego) i MDA (dialdehydu malonowego) – substancji chemicznych we krwi, które oznaczają te procesy.

Sok z wiśni obniżył poziom „złego cholesterolu” lub LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) o 11 procent, a CRP o 25 procent – w ciągu zaledwie 12 tygodni. Poziom MDA spadł o trzy procent. Zwiększył również aktywność genu o nazwie OGG1, o którym wiadomo, że bierze udział w naprawie DNA.

Główny badacz dr Sheau Ching Chai, dietetyk z Uniwersytetu Delaware w USA, powiedział: „Nasze odkrycia sugerują, że sok z wiśni Montmorency może być dobrym dodatkiem do diety zdrowej dla serca”.

W badaniu wzięło udział 34 starszych mężczyzn i kobiet, którzy zostali losowo wybrani do spożywania 8 uncji soku lub innego napoju dwa razy dziennie w okresie badania. Dr Chai powiedział: „Na koniec uczestnicy pijący sok z wiśni mieli niższe skurczowe ciśnienie krwi i cholesterol LDL, a także niższe poziomy niektórych substancji we krwi, które wskazują na stan zapalny i stres oksydacyjny, w tym biomarkery CRP i MDA, w porównaniu z grupą kontrolną”.

Skurczowe ciśnienie krwi to pierwsza liczba, która mierzy ciśnienie w naczyniach krwionośnych podczas bicia serca. Ciśnienie krwi poniżej 120/80 mmHg jest normalne. Dr Chai powiedział: „Wskaźnik zgodności naszych uczestników był dość wysoki i wynosił 94%, co sugeruje, że filiżankę soku z cierpkich wiśni dwa razy dziennie można łatwo włączyć do ogólnej diety”.

Bije na głowę inne soki

Dr Chai powiedział, że 16 uncji soku z wiśni Montmorency – dzienna dawka – zawiera tylko 181 kalorii i 34 gramy cukru. Jest to mniej niż w przypadku innych powszechnie spożywanych soków owocowych i napojów bezalkoholowych. Nie zmieniło to masy ciała uczestników, poziomu insuliny ani insulinooporności.

Dr Chai powiedział: „Sugeruje to, że sok z wiśni Montmorency można łatwo włączyć do diety bez zwiększania spożycia kalorii lub cukru, zwłaszcza jeśli jest spożywany zamiast napojów słodzonych cukrem”.

Cierpkie wiśnie – znane również jako wiśnie kwaśne lub karłowate – stają się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Różnią się one od słodkich wiśni, które są spożywane w postaci świeżej. Sok wytwarzany jest z owoców drzewa Prunus cerasus – pochodzącego z południowo-zachodniej Azji i Europy.

Powiązano go również z szeregiem innych korzyści zdrowotnych, w tym ze zwiększeniem siły mięśni, poprawą snu, zmniejszeniem objawów zapalenia stawów i ochroną przed zaburzeniami mózgu, takimi jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Dr Chai, której badanie zostało sfinansowane przez Cherry Marketing Institute, który reprezentuje amerykańskich plantatorów, powiedziała, że badanie to jest najobszerniejszą tego typu próbą na ludziach. Wezwała do przeprowadzenia większych i dłuższych badań kontrolnych w celu potwierdzenia wyników.
>>> To najgorszy napój, jaki możesz wypić przed snem. Nie jest to kawa ani herbata
Źródło: Gloucestershirelive.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: