Jak przestać zostawiać wszystko na ostatnią chwilę? – to pytanie zadaje sobie naprawdę wielu z nas. Tak naprawdę odwlekanie zadań do momentu, gdy zostaje mało czasu zdarza się każdemu. Problem jest wtedy, gdy wchodzi nam to w nawyk. To uporczywe przyzwyczajenie ma nawet swoją nazwę – prokrastynacja. Poniżej prezentujemy skuteczne strategie do walki z tym nawykiem.
Dlaczego prokrastynujemy?
By zawalczyć z odkładaniem zadań, musimy najpierw zrozumieć zjawisko prokrastynacji. Przyjrzyjmy się więc temu, co leży u jej podstaw.
Jednym z powodów, przez które odwlekamy zadania jest strach przed niepowodzeniem. Wygórowane oczekiwania paraliżują nas przed podjęciem aktywności. Często jest to związane z pogonią za sukcesem i uznaniem. Niestety im dłużej odkładamy zadanie, tym poczucie lęku rośnie.
Kolejnym powodem prokrastynacji jest perfekcjonizm. Wysokie oczekiwania prowadzą do tego, że czekamy na ten mityczny „idealny” moment na podjęcie działania, który tak naprawdę nigdy nie nadchodzi. Zamiast skoncentrować się na danej aktywności, skupiamy się na tym, jak bezbłędnie powinniśmy wykonać zadanie i każdą niedoskonałość traktujemy jako porażkę.
Innym powodem prokrastynowania jest także brak motywacji. Unikamy działań, które wydają nam się bezsensowne i niezbyt interesujące. Przez to rozpoczęcie aktywności i ukończenie zadania wydłuża nam się w czasie.
Przeczytaj także: Słaba koncentracja i pamięć? Powodem mogą być te aplikacje
Jak przestać zostawiać wszystko na ostatnią chwilę?
Po rozpoznaniu źródła problemu prokrastynacji, możemy podjąć działania, by jej zapobiec. Jedną z metod jest podział większego zadania na mniejsze części. Wówczas łatwiej skupić się na poszczególnych etapach, a nie demotywującym ogromie pracy. Innym sposobem na walkę z prokrastynacją jest tak zwana „technika 5 minut”. To prawdziwy ratunek, gdy mamy problem z rozpoczęciem działania. Metoda polega na zobowiązaniu się do wykonywania zadania przez dokładnie 5 minut. Po upływie tego czasu, decydujemy czy chcemy kontynuować pracę. Zazwyczaj widząc postęp, jakiego dokonaliśmy przez 5 minut, postanawiamy wykonywać zadanie dalej. To świetny sposób na oszukanie mózgu i pokonanie bariery zwlekania.
Wpływ otoczenia na wykonywanie zadań
Produktywności sprzyja porządek. Miejsce pracy musi być czyste i pozbawione rozpraszających rzeczy. Wszystko, co będzie potrzebne do wykonania zadania, powinno być na wyciągnięcie ręki, by uniknąć dekoncentracji spowodowanej poszukiwaniem danego narzędzia. Ponadto należy pamiętać o wyłączeniu powiadomień w telefonie i zamknięciu kart przeglądarki, które odciągają uwagę od działania.
Jak zarządzać czasem?
Dobrym sposobem, na planowanie działania i kontrolowanie czasu jest technika Pomodoro. Polega ona podziale pracy na 25-minutowe interwały, oddzielone 5-minutowymi przerwami. Po czterech takich cyklach należy zrobić sobie 15-30 minutowy odpoczynek. Celem tej techniki jest utrzymanie koncentracji poprzez krótkie, lecz intensywne okresy pracy, przeplatane przerwami. Dzięki temu można uniknąć przeciążenia i zwiększyć produktywność. Innym sposobem na zarządzanie czasem jest sporządzanie listy. Pomaga to w uporządkowaniu myśli i zapewnia jasny obraz tego, co należy zrobić. Oprócz tego, odkreślanie wykonanych zadań przynosi satysfakcję i motywację do dalszego działania.
Znalezienie skutecznych technik kluczem do sukcesu
Prokrastynacja to problem, który dotyka wielu z nas. W walce z nią, najważniejsze jest znalezienie skutecznych technik i konsekwentne pracowanie z ich pomocą. Należy też pamiętać, że zmiana to proces i każdy mały krok przybliża nas do sukcesu.
Czytaj także: 3 znaki zodiaku, którym 2024 rok przyniesie szczęście
Źródło: Paper plans