Przejdź do treści

Sposób na piszczące i hałasujące wycieraczki. Oto co musisz zrobić

08/05/2024 11:00 - AKTUALIZACJA 08/05/2024 12:49
Głośne wycieraczki samochodowe

Głośne wycieraczki samochodowe: Gdy deszcz, śnieg lub mgła zasłaniają przednią szybę samochodu, nieocenione stają się wycieraczki. Jednakże, zamiast cichej i skutecznej pracy, czasem spotykamy się z irytującym piszczącym dźwiękiem towarzyszącym ich ruchom. To uciążliwy problem, który nie tylko zakłóca komfort podróży, ale także stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa, utrudniając widoczność na drodze. Oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci cieszyć się spokojną i efektywną pracą wycieraczek podczas każdej podróży.

Sposób na głośne wycieraczki samochodowe

Jeśli wycieraczki piszczą na przedniej lub tylnej szybie, hałasując i pozostawiając brzydkie smugi, przyczyn może być kilka:

  • Gumki wycieraczek przedniej szyby są zużyte z powodu wieku, są zbyt twarde, porowate lub po prostu brudne;
  • Szyba jest brudna;
  • Gumy są zużyte lub kąt działania wycieraczek przedniej szyby nie jest idealny.

Jak temu zaradzić?

Przyjrzyj się dokładnie piórom wycieraczek. Jeśli wykazują one uszkodzenia, takie jak pęknięcia, należy je wymienić. „Najlepiej wymieniać je tak często, jak to możliwe, w interesie dobrej widoczności i bezpieczeństwa na drodze” – radzi ADAC. Z reguły wycieraczki należy wymieniać co 12 do 24 miesięcy, ponieważ guma zużywa się i twardnieje nawet bez częstego użytkowania. Jeśli nie zauważysz żadnych uszkodzeń, pomocne może być dokładne czyszczenie piór wycieraczek, które należy wykonywać co około sześć miesięcy lub w razie potrzeby.
Przeczytaj także: „Ten przycisk może zwiększyć zużycie paliwa samochodu aż o 20%”

Jak wyczyścić pióra?

Odchyl wycieraczki od przedniej szyby. W zależności od samochodu może być konieczne aktywowanie specjalnej pozycji konserwacyjnej. Zapoznaj się z instrukcjami swojego pojazdu.

Następnie można ostrożnie wyczyścić pióra za pomocą wilgotnej, miękkiej szmatki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Należy unikać stosowania silnych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić materiał, z którego wykonane są wycieraczki. Następnie osusz wszystko miękką szmatką i ułóż wycieraczki w ich pierwotnej pozycji.

Sprawdź również, czy ramię wycieraczki nie jest wygięte, co powoduje nacisk. Jeśli tak jest, konieczna jest wymiana. Alternatywnie można spróbować wyregulować wycieraczkę za pomocą specjalnego narzędzia, tak aby była nachylona pod kątem 90 stopni do krzywizny przedniej szyby.
Sprawdź: Zadbaj o swój samochód i przygotuj go na nową porę roku. Te rzeczy warto zrobić przed rozpoczęciem wiosny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych wycieraczek?

Kupując nowe wycieraczki przedniej szyby, należy sprawdzić na opakowaniu, czy pasują one do modelu pojazdu i roku produkcji. Rozróżnia się tak zwane wycieraczki klasyczne i płaskie: wycieraczki klasyczne są tańsze, ale bardziej skomplikowane w montażu. Wycieraczki z płaskim piórem są generalnie nieco droższe, ale lepiej wycierają.

Testy przeprowadzone przez ADAC i inne organizacje testujące wykazały, że nie warto kupować tanich wycieraczek: albo działają gorzej, albo szybciej się zużywają.

Źródło: t-online.de, polishobserver.com