Przejdź do treści

Zadbaj o swój samochód i przygotuj go na nową porę roku. Te rzeczy warto zrobić przed rozpoczęciem wiosny

22/03/2024 10:14 - AKTUALIZACJA 11/04/2024 18:43
przygotowanie samochodu na wiosnę

Zimą niewielu kierowców ma ochotę na gruntowny przegląd i odświeżenie swojego samochodu. Koniec tej nieprzyjemnej pory roku to jednak idealny czas na porządki – a słoneczny wiosenny dzień to odpowiedni moment, aby przygotować samochód do „sezonu letniego”. Czym dokładnie warto się zająć? Oto 5 rzeczy, które przydadzą się twojemu autu przed rozpoczęciem wiosny.

Przygotowanie samochodu na wiosnę

Zanim zajmiesz się wszystkim innym, pierwszą podróż powinieneś odbyć prosto do myjni samochodowej. Przed przejazdem przez myjnię ważne jest, aby najpierw usunąć grubsze zabrudzenia za pomocą myjki wysokociśnieniowej, w przeciwnym razie grubsze cząsteczki mogą spowodować zarysowania lakieru przez szczotki. Jeśli wolisz usunąć zimowy brud w domu, musisz być ostrożny. Prywatne mycie samochodu jest czasami dozwolone tylko w bardzo ograniczonym zakresie lub wcale.
Przeczytaj: ADAC bije na alarm: Niewinny element pułapką na drogach. Może kosztować życie

Usuń boksy dachowe i bagażniki na narty

Po zakończeniu sezonu narciarskiego nadszedł również czas na usunięcie bagażników narciarskich i boksów dachowych – ponieważ zwiększają one zużycie paliwa przez pojazd. To samo dotyczy innego sprzętu zimowego, takiego jak łańcuchy śniegowe lub miotły, które również powinny zostać usunięte z samochodu podczas wiosennych porządków.

Zmiana opon na letnie

Przy zmianie opon nadal obowiązuje zasada „od O do O”. Innymi słowy, opony zimowe powinny pozostać założone od października (Oktober) do Wielkanocy (Ostern). Należy jednak zmienić opony, gdy tylko temperatura wzrośnie powyżej siedmiu stopni.

Zmiana jest ważna nie tylko dlatego, że miękkie opony zimowe zużywają się szybciej w wysokich temperaturach letnich, ale także dlatego, że wzrasta zużycie paliwa i wydłuża się droga hamowania, zwłaszcza na suchej nawierzchni.

Przygotowanie samochodu na wiosnę – Sprawdź płyny i oświetlenie

Zajrzyj również pod maskę. Sprawdź poziom oleju silnikowego w pojeździe i uzupełnij go w razie potrzeby. Przyjrzyj się płynowi chłodniczemu i sprawdź, czy braki nie występują także w spryskiwaczach. Skontroluj również stan świateł w samochodzie.
Czytaj także: Mechanik ostrzega kierowców: Jeśli zobaczysz tę kontrolkę na desce rozdzielczej, powinieneś pozbyć się swojego samochodu

Sprawdź wycieraczki i wymień je w razie potrzeby

Wycieraczkom przedniej szyby często nie poświęca się zbyt wiele uwagi podczas prywatnych przeglądów pojazdów, co może wynikać z faktu, że zwykle odbiera się samochód przy dobrej pogodzie – i po prostu nie myśli się o wycieraczkach. Jeśli jednak pióra wycieraczek nie wykonują już prawidłowo swojej pracy i pozostawiają smugi, jest to nie tylko irytujące, ale także niebezpieczne. Jednym ze sposobów na poprawę widoczności jest ponowne przycięcie gumek wycieraczek – ale tylko wtedy, gdy są one nadal w dobrym stanie. Źródło: Merkur.de, PolishObserver.com