Przejdź do treści

„Ten przycisk może zwiększyć zużycie paliwa samochodu aż o 20%”

13/04/2024 21:40 - AKTUALIZACJA 13/04/2024 21:41
zuzycie paliwa

Przycisk zwiększający zużycie paliwa: Błąd, którego powinien wystrzegać się każdy kierowca – zwiększa zużycie paliwa aż o 20%. Specjaliści zaapelowali do wszystkich miłośników motoryzacji, aby uważali. Popełnienie tego jednego prostego błędu może mieć ogromny wpływ na zużycie paliwa.

Przycisk zwiększający zużycie paliwa

Ekspert ds. motoryzacji ostrzega kierowców samochodów z silnikami benzynowymi jak i również diesla. Kliknięcie jednego przycisku może spowodować zmarnowanie do 20% baku paliwa. Zwykłe otwieranie okien w samochodzie w okresie upałów może okazać się zdradliwe i być powodem, dla którego będziemy musieli zatankować nasz samochód o wiele szybciej. 

Opór powietrza spowodowany otwartymi oknami przy dużej prędkości może mieć negatywny wpływ szybkość spalania paliwa. „Korzystanie z klimatyzacji może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10 procent. Otwieranie okien przy dużych prędkościach może nawet o 20 procent”. Inaczej mają się sprawy przy niskich prędkościach – wtedy okna będą lepszym rozwiązaniem niż klimatyzacja. Najważniejsze dla kierowców to zachowanie równowagi. Czytaj dalej poniżej

Głosy przeciwko

Szybko pojawiły się głosy przeciwko tej teorii. Brytyjska firma świadcząca usługi motoryzacyjne RAC stwierdziła, że otwarte okna nie grają kluczowej roli w tym jak szybko samochód spala paliwo. Badanie przeprowadzone przez grupę General Motors zajmującą się awariami oraz zespół inżynierów motoryzacji SAE obaliło tę teorię. Porównali oni zużycie paliwa w sedanie i SUV-ie przy prędkościach 50km/h, 80km/h oraz 110km/h. Stwierdzono, że otwarte okno było nieszkodliwe we wszystkich przypadkach.

Mimo to zachęcają kierowców do jak najczęstszego korzystania z klimatyzacji, aby zapobiec jej awariom: „Warto pamiętać, że jeżeli klimatyzacja nie będzie regularnie używana, zwiększa się ryzyko jej awarii.’’
Źródło: express.co.uk, PolishObserver.com