Przejdź do treści

Genialna i prosta metoda gotowania warzyw. Przyda się szczególnie jesienią

Tagi:
08/10/2024 07:49 - AKTUALIZACJA 21/10/2024 20:35
Genialny sposob przygotowywania warzyw na jesien

Jesień to szczególny czas, w którym odpoczywamy po upałach, przygotowujemy się na minusowe temperatury, obserwujemy spadające liście i często doceniamy czas w domowym zaciszu. Chłodniejsze dni zachęcają do sięgania po rozgrzewające i sycące potrawy, a warzywa mogą stać się ich głównymi bohaterami. Są źródłem witamin, minerałów i błonnika, a przygotowane w odpowiedni sposób będą również przyjemnością dla podniebienia. Te sposoby mogą na stałe zagościć w Twojej kuchni.

Genialny sposob przygotowywania warzyw na jesien

Eksperymentuj w kuchni

Autorka książki kucharskiej ,,What to Cook When You Don’t Feel Like Cooking”, Caroline Chambers, w rozmowie z edition.cnn.com zdradza sposoby na polubienie warzyw, dzięki odpowiednim metodom ich przygotowywania. Twierdzi, że miłości do warzyw można się nauczyć:  ,I choć możesz chcieć trzymać się swojego ulubionego warzywa przez cały rok, rośliny naprawdę smakują lepiej — i mogą być przyjemniejsze — gdy jesz je w odpowiednim sezonie. Myślę, że warzywa mają w wielu przypadkach więcej smaku niż mięso, pod warunkiem że są odpowiednio przyrządzone”  – dodaje.
Przeczytaj także: Nikotynę można znaleźć nie tylko w papierosach. Te 6 produktów, które jesz codziennie też ją zawierają

Jak wybrać dobrą metodę przyrządzania warzyw?

Genialny i prosty sposób przygotowywania warzyw na jesień. Warzywa dzielą się na sezony i na tej podstawie można dostosować metody ich przygotowywania. Warzywa letnie smakują dobrze na surowo, np. kukurydza, fasola szparagowa, pomidory, ale i po krótkiej obróbce termicznej. Inaczej wygląda to w przypadku słodkich ziemniaków, dyni, czy też brukselki, które trzeba piec długo w wysokiej temperaturze.

Jeżeli korzystamy z metody pieczenia, najważniejsze jest, aby utrzymać temperaturę piekarnika około 200-218 stopni Celsjusza przez ponad pół godziny, do 40 minut. Jeżeli jest to brukselka, w ten sposób możemy pozbyć się jej siarkowego posmaku. Dynia zyska zaś słodki smak karmelizacji.

Musisz brać pod uwagę teksturę produktów, które planujesz upiec. W przypadku brukselki, ten sposób pieczenia nada chrupkości skórce, zachowując środek miękki i delikatny. Pamiętaj przy tym o obracaniu warzyw.
Przeczytaj także: Ostrzeżenie dla tych, którzy kupują mleko w supermarkecie. Sprawdź, zanim pójdziesz na zakupy

Pilnowanie czasu pieczenia to klucz do uzyskania idealnych warzyw – gdy ich krawędzie będą przybierać złotobrązowy kolor, szybko mogą zmienić się w czarny. Kontrola temperatury i czasu pozwala zachować ich naturalną słodycz i soczystość, wydobywając przy tym pełnię smaku. Warto pamiętać, że odpowiednie pieczenie zatrzyma wartości odżywcze warzyw, które są kluczowe dla zdrowej diety.

Genialny i prosty sposób przygotowywania warzyw na jesień: dodaj im smaku

Oliwa z oliwek, sól, pieprz oraz czosnek są podstawowymi składnikami, które dodadzą dobrego smaku Twoim warzywom. Warto poeksperymentować z ulubionymi sosami. Przykładowym może być zielony sos, który składa się ze śmietany, cytryny i mieszanki ziół lub gotowego pesto. Pasta harissa to kolejna alternatywa na bazie czosnku, cytryny, oliwy z oliwek oraz chilli. Oto przykładowy przepis na warzywa pieczone w harissie (4 porcje):

Składniki:

  • 1 puszka (ok. 420 g) ciecierzycy
  • Pół kg średniej wielkości marchewek
  • 1 duża czerwona cebula
  • 3 łyżki oliwy z oliwek extra vergine
  • 2 łyżki harissy plus więcej do podania
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżeczka soli koszernej i więcej
  • 1 kostka sera feta
  • ½ zwykłego pełnotłustego jogurtu greckiego
  • Skórka i sok z ½ cytryny
  • Garść świeżych, miękkich ziół, np. pietruszki, koperku, kolendry, bazylii lub mieszanki
  • Garść prażonych orzechów lub ¼ szklanki prażonych nasion

1. Rozgrzej piekarnik do 218°C. Odsącz ciecierzycę na durszlaku, ale jej nie płucz.
2. Wyłóż blachę do pieczenia z rantem kilkoma warstwami ręczników papierowych, a następnie równomiernie rozłóż na niej ciecierzycę. Osusz ją, przykrywając dodatkowym ręcznikiem papierowym. Następnie usuń wszystkie ręczniki, a ciecierzycę delikatnie strząśnij, aby równomiernie się rozłożyła. Skórki ciecierzycy, które pozostały na blasze, nie są problemem – upieką się na chrupiące, pyszne kawałki.
3.Marchewki pokrój pod kątem na plastry o grubości 1,5 cm, a cebulę na cienkie piórka. Do ciecierzycy dodaj marchewki, cebulę, oliwę z oliwek, harissę, miód i łyżeczkę soli. Wszystko dokładnie wymieszaj, aby warzywa były równomiernie pokryte.
4.Piecz warzywa przez 25-30 minut, aż marchewki staną się złociste na zewnątrz, ale miękkie w środku, gdy nakłujesz je widelcem.
5.W międzyczasie w blenderze lub malakserze połącz fetę z jogurtem. Dodaj skórkę i sok z cytryny oraz szczyptę soli. Miksuj przez 30-45 sekund, aż uzyskasz gładką konsystencję. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, stopniowo dodawaj odrobinę wody, aż uzyskasz pożądaną teksturę.
6.Posiekaj zioła oraz orzechy.
7.Wyjmij warzywa z piekarnika i odstaw na kratkę do lekkiego ostygnięcia. Spróbuj i dopraw solą, jeśli to potrzebne. Następnie delikatnie wymieszaj warzywa z posiekanymi ziołami.
8.Na talerzu rozsmaruj łyżkę ubitej fety, a na wierzch ułóż warzywa. Posyp orzechami, a dla dodatkowego smaku możesz dodać jeszcze odrobinę harissy.

  • Skrót: Zamiast ubijać fetę, po prostu pokrusz ją na wierzch. Możesz również użyć wstępnie pokrojonej dyni lub batatów zamiast marchewek.
  • Alternatywa dla pesto: Pomiń harissę i miód, a po upieczeniu warzyw wrzuć do nich łyżkę kupnego pesto. Podawaj z burratą zamiast ubitej fety.

Read More