Nikotyna w żywności. Choć wydawać się to może dziwne, nikotynę zawierają także niektóre produkty spożywcze. Tą dziwną informacją podzieliła się kilka dni temu na TikToku jedna z użytkowniczek. Wiadomość wywołała niemałe poruszenie. „To wyjaśnia, dlaczego tak bardzo lubię jeść opakowania pomidorków koktajlowych” napisał jeden z użytkowników. W związku z tym poproszono o wypowiedź na ten temat znaną dietetyczkę. Czy można uzależnić się od owoców i warzyw w taki sam sposób, jak od papierosów? Oto, co powiedziała.
Nikotyna w żywności: 6 produktów spożywczych, o których nie miałeś pojęcia, że zawierają nikotynę
Dietetyczka Dr Nicole Maholy powiedziała w wywiadzie dla The Focus, że wiele owoców i warzyw zawiera nikotynę, w tym: pomidory, ziemniaki, papryka i bakłażany. Wszystkie te produkty należą do rodziny roślin psiankowatych, które zawierają niewielkie ilości alkaloidów. Tytoń, który jest palony w papierosach, również należy do tej samej rodziny. Oprócz tego śladowe ilości nikotyny zawierają także, choć nie należą do rodziny psiankowatych, kalafior i herbata.
Okazuje się, że nikotyna występuje naturalnie w tych roślinach jako mechanizm ochronny przed chorobami oraz owadami. Jednak pomimo jej obecności Mahloy powiedziała, że nie ma powodu do niepokoju, ponieważ jej ilość jest „znikoma”.
Przeczytaj także: Genialna i prosta metoda gotowania warzyw. Przyda się szczególnie jesienią
Jak wynika z raportu Science Direct, średnia dzienna dawka nikotyny dla palacza wynosi około 17 mg,
podczas gdy średnia ilość nikotyny w pomidorach, czy innych produktach z rodziny psiankowatych, wynosi od 0,2 do 0,7 mikrogramów na około 100 gram, czyli ponad 24 000 mniej niż osoba paląca dziennie. Ponadto zawartość nikotyny zmniejsza się w miarę dojrzewania pomidorów.
„To wyjaśnia, dlaczego tak bardzo lubię jeść opakowania pomidorków koktajlowych” napisał jeden z użytkowników. „Zaczekaj chwilę, czy to dlatego pizza albo cokolwiek z sosem pomidorowym jest tak uzależniające?” stwierdziła inna. Choć użytkownicy TikTok żartowali na temat możliwości uzależnienia się od pomidorów, dr. Maholy zwróciła uwagę, że tak znikoma zawartość na to nie wpływa.
Nikotyna działa jako stymulant w organizmie człowieka, oddziałując na układ nerwowy. Po zażyciu nikotyny, na przykład poprzez palenie papierosów, szybko przedostaje się do mózgu, gdzie aktywuje receptory nikotynowe. Powoduje to wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak dopamina, która odpowiada za uczucie przyjemności i satysfakcji, co przyczynia się do uzależnienia.
Dr Nicole Maholy posiada 20-letnie doświadczenie. Jest certyfikowaną specjalistką ds. żywienia i licencjonowaną dietetyczką z tytułem magistra nauk (MS) w zakresie żywienia i medycyny funkcjonalnej.