Przejdź do treści

Zasady dotyczące dziedziczenia emerytury po śmierci współmałżonka lub partnera w Wielkiej Brytanii

15/05/2024 09:00 - AKTUALIZACJA 16/05/2024 08:54
dziedziczenie emerytury po śmierci współmałżonka

Emerytura państwowa zapewnia obecnie stały dochód prawie 12,7 milionom starszych osób w Wielkiej Brytanii. Świadczenie jest dostępne dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, który obecnie wynosi w Wielkiej Brytanii 66 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet  i opłacały składki na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 10 lat. Wiele osób zastanawia się co stanie się z emeryturą w razie śmierci jednego z współmałżonków. Oto zasady przedstawione przez Departament Pracy i Emerytur (DWP).

Świadczenie emerytalne w Wielkiej Brytanii

Około 3,4 miliona osób otrzymuje obecnie świadczenia w wysokości do 221,20 funtów tygodniowo z nowej emerytury państwowej. Ponieważ to świadczenie składkowe jest zazwyczaj wypłacane co cztery tygodnie i wynosi ono 884,80 funtów za okres rozliczeniowy .
Większość wnioskodawców (9,3 mln) otrzymuje podstawową emeryturę państwową w wysokości do 169,50 funtów tygodniowo, co stanowi równowartość 648 funtów za okres rozliczeniowy. Rodzaj otrzymywanej emerytury państwowej zależy od daty urodzenia.
Mężczyźni urodzeni przed 6 kwietnia 1951 r. i kobiety urodzone przed 6 kwietnia 1953 r. mają prawo do podstawowej emerytury państwowej, natomiast osoby urodzone po tych datach otrzymają nową emeryturę państwową. Czytaj dalej

Dziedziczenie i wypłata emerytury po śmierci współmałżonka 

Kiedy współmałżonek umiera, emerytura państwowa nie wygasa automatycznie, ale wymaga podjęcia pewnych kroków. W celu zakończenia wypłat, należy poinformować Służbę Emerytalną, dzwoniąc na infolinię pod numer 0800 731 0469. W zależności od składek na ubezpieczenie społeczne oraz momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przez zmarłego, osoba pozostająca może być uprawniona do dodatkowych płatności z jego emerytury. Jeśli jeszcze nie osiągnął wieku emerytalnego, możesz mieć prawo do zasiłku żałobnego.
Przeczytaj też: Oto ile wynosi zasiłek pogrzebowy w UK i jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać
Czytaj dalej pod zdjęciem

dziedziczenie emerytury po śmierci współmałżonka

Jeśli zmarły współmałżonek osiągnął wiek emerytalny przed 6 kwietnia 2016 r., ważne jest skontaktowanie się z Służbą Emerytalną w celu zgłoszenia potencjalnych roszczeń. Możliwe jest również zwiększenie własnej emerytury państwowej, wykorzystując lata składkowe zmarłego. Rząd Wielkiej Brytanii udostępnia narzędzieKatalog ubezpieczenia społecznego Twojego partnera i Twoja emerytura państwowa” na stronie GOV.UK, które pomaga określić, do czego możesz być uprawniony.
Przeczytaj też: Czy brytyjska emerytura przysługuje automatycznie po osiągnięciu wieku emerytalnego?
Czytaj dalej

Dziedziczenie emerytury w przypadku osób rozwiedzionych

Dla osób stanu wolnego, rozwiedzionych lub których związki partnerskie zostały rozwiązane, istnieje możliwość ubiegania się o część podstawowej emerytury państwowej z majątku zmarłego. Jeśli ktoś umrze po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie ubiegając się wcześniej o emeryturę, spadkobiercy mogą otrzymać maksymalnie trzy miesiące podstawowej emerytury państwowej.
Decyzja o odroczeniu płatności emerytury państwowej może zwiększyć przyszłe wypłaty nawet o około 600 funtów rocznie. Wdowy lub wdowcy mogą odziedziczyć dodatek do nowej emerytury państwowej, jednak jeśli ponownie zawrą związek małżeński lub partnerski przed osiągnięciem wieku emerytalnego, nie będą mogli tego zrobić. Aby uzyskać więcej informacji, warto skorzystać z narzędzi dostępnych na stronie GOV.UK.
Przeczytaj też:
>>> Pomoc finansowa w UK dla osób pogrążonych w żałobie. Oto jak się o nią ubiegać
>>> Ile wynosi emerytura w Wielkiej Brytanii po kwietniowej podwyżce?
>>> Brytyjska emerytura dla Polaków. Po tylu latach pracy w tym kraju ją otrzymasz

źródło: mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: