Przejdź do treści

Pomoc finansowa w UK dla osób pogrążonych w żałobie. Oto jak się o nią ubiegać

04/03/2024 16:00
Pomoc finansowa po śmierci krewnego

Pomoc finansowa po śmierci krewnego. Śmierć w rodzinie może spowodować problemy finansowe dla pozostających przy życiu krewnych. Niezależnie od tego, czy problemy te są krótko- czy długoterminowe, każdy może skorzystać z pomocy państwowej. Oto o jakie wsparcie można się ubiegać.
Czytaj także: Dług spadkowy w UK. W tym przypadku nie musisz spłacać należności zmarłego

Pomoc finansowa po śmierci krewnego

Zasiłek dla osób pogrążonych w żałobie (Bereavement Support Payment) zapewnia pomoc finansową na pokrycie bardziej bezpośrednich kosztów spowodowanych śmiercią małżonka lub partnera cywilnego. Jeśli otrzymujesz niskie dochody i potrzebujesz pomocy w opłaceniu organizowanego przez siebie pogrzebu, możesz otrzymać zasiłek pogrzebowy z funduszu socjalnego (Funeral Expenses Payment). Być może będziesz musiał spłacić część lub całość tej kwoty z majątku zmarłej osoby.

Fundusz pogrzebowy dla dzieci

Fundusz pogrzebowy dla dzieci jest dostępny jako jednorazowa wypłata ryczałtowa na pokrycie kosztów pogrzebu w przypadku śmierci dziecka poniżej 18 roku życia lub martwo urodzonego po 24 tygodniu ciąży.

Fundusz pogrzebowy dla dzieci nie przysługuje w przypadku, gdy dokonano już płatności z tytułu wydatków związanych z kosztami pogrzebu w ramach innych rządowych programów wydatków pogrzebowych lub żałobnych.

Emerytura państwowa

Jeśli zarówno ty, jak i twój mąż, żona lub partner cywilny otrzymywaliście podstawową emeryturę państwową w chwili ich śmierci, możesz być w stanie wykorzystać ich składki na ubezpieczenie społeczne, aby otrzymać dodatkową podstawową emeryturę.

Świadczenie z tytułu wypadków przy pracy

Jeśli twój mąż, żona lub partner cywilny był niepełnosprawny w wyniku wypadku przy pracy lub choroby, która miała miejsce przed jego śmiercią i nie otrzymywał zasiłku z tytułu wypadku przy pracy, możesz ubiegać się o ten zasiłek za okres przed jego śmiercią.
Czytaj także: Spadek bez testamentu. Oto, jakie zasady dziedziczenia obowiązują w UK

Emerytury wojenne i program odszkodowań dla sił zbrojnych

Renta dla wdów lub wdowców wojennych to nieopodatkowana emerytura, do której możesz być uprawniony, jeśli twoja żona, mąż lub partner cywilny zmarł w wyniku służby w Siłach Zbrojnych Jej Królewskiej Mości lub w czasie wojny.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy to nieopodatkowane świadczenie dla osób wychowujących dzieci zmarłych rodziców. Nidirect.gov.uk, PolishObserver.com

Tagi: