Przejdź do treści

Dług spadkowy w UK. W tym przypadku nie musisz spłacać należności zmarłego

28/02/2024 16:00 - AKTUALIZACJA 28/02/2024 21:11
dziedziczenie długów w UK

Dziedziczenie długów w UK – W wielu przypadkach śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z żałobą, ale także z biurokratyczną pracą dla krewnych. Szczególnie ważną rolę odgrywa dziedziczenie. Staje się to jeszcze trudniejsze, gdy spadkobiercy – zamiast majątku – zostają z długami. W UK sprawy te wyglądają nieco inaczej, a długi dziedziczone są tylko w niektórych przypadkach.
Czytaj także: Spadek bez testamentu. Oto, jakie zasady dziedziczenia obowiązują w UK

Dziedziczenie długów w UK

Kiedy ktoś umiera, pozostawione przez niego długi są spłacane z jego „majątku” (pieniędzy i nieruchomości, które pozostawił). Jesteś odpowiedzialny za długi tylko wtedy, gdy miałeś wspólną pożyczkę lub umowę lub udzieliłeś gwarancji pożyczki – nie jesteś automatycznie odpowiedzialny za długi męża, żony lub partnera cywilnego.

Majątek

Majątek danej osoby składa się z jej środków pieniężnych (w tym z ubezpieczenia) oraz inwestycji, nieruchomości i mienia. Po czyjejś śmierci majątkiem zajmuje się jeden lub więcej „wykonawców testamentu” – lub „administrator”, jeśli nie było testamentu. Zazwyczaj jest to krewny lub przyjaciel i/lub prawnik. Jeśli wartość majątku przekracza określoną kwotę, wykonawca lub zarządca będzie potrzebował specjalnego zezwolenia – zwanego „probate” lub „letters of administration” – aby móc zajmować się sprawami danej osoby. Obejmuje to spłatę długów.

Co jeśli majątek nie wystarczy na pokrycie długów?

W takim przypadku majątek musi spłacić wszelkie zaległe długi w ustalonej kolejności, zanim cokolwiek zostanie przekazane osobom wymienionym w testamencie lub do wyczerpania pieniędzy. Jeśli wspólnie posiadaliście dom i nie ma wystarczającej ilości pieniędzy, aby spłacić długi zmarłej osoby, istnieje prawdopodobieństwo, że dom będzie musiał zostać sprzedany.
Czytaj także: Te warunki musi spełniać testament w UK. W innym wypadku nie będzie ważny

Jak spłacane są różne długi?

Kredyty hipoteczne – Jeśli pożyczkodawca hipoteczny wymagał ubezpieczenia na życie, może to spłacić pełną kwotę pożyczki. Jeśli nie ma ubezpieczenia lub jeśli istniały drugie kredyty hipoteczne nieobjęte ubezpieczeniem, nieruchomość może zostać sprzedana.

Zaległości czynszowe –  Jeśli jesteś współnajemcą wynajmowanej nieruchomości, musisz spłacić wszelkie zaległości czynszowe. Nie ponosisz odpowiedzialności za poprzednie zaległości czynszowe, jeśli przejmujesz najem.

Rachunki za ogrzewanie – Jeśli wspólnie zamieszkiwaliście nieruchomość, możesz być odpowiedzialny za zaległości w opłatach za ogrzewanie. Skontaktuj się z Consumer Council for Northern Ireland lub Utility Regulator.

Pożyczki osobiste, karty kredytowe i zadłużenie kredytowe – Spłata tych długów musi poczekać, aż inne zostaną uregulowane. Jeśli karty są posiadane wspólnie, wszelkie długi będą należały do współposiadacza, ale sprawdź, czy jesteś objęty planem ochrony płatności.

Długi podatkowe i nadpłacone świadczenia – Wszelkie zaległe podatki, nadpłacone świadczenia lub emerytura zostaną wypłacone ze spadku. Aby zapobiec nadpłatom świadczeń i sprawdzić, czy należny jest podatek, należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim urzędem. Źródło: nidirect.gov.uk, PolishObserver.com

Tagi: