Przejdź do treści

Czy brytyjska emerytura przysługuje automatycznie po osiągnięciu wieku emerytalnego?

16/05/2024 08:52 - AKTUALIZACJA 20/05/2024 20:12
Czy otrzymam brytyjską emeryturę automatycznie? 

Czy otrzymam brytyjską emeryturę automatycznie? Najnowsze statystyki Departamentu Pracy i Emerytur (DWP) pokazują, że emerytura państwowa zapewnia obecnie regularne wsparcie finansowe ponad 12,6 milionom starszych osób w całym kraju. Świadczenie to jest dostępne dla osób, które osiągnęły wymagany przez rząd Wielkiej Brytanii wiek emerytalny i które opłacały składki na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 10 lat. Sprawdź  jakie należy podjąć kroki aby otrzymać brytyjską emeryturę.

Czy otrzymam automatycznie brytyjską emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego?  

Wiele osób zbliżających się do oficjalnego wieku emerytalnego który wynosi obecnie 66 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, może nie być świadomych, że to świadczenie nie jest wypłacane automatycznie przez Departament Pracy i Emerytur (DWP). Aby otrzymać emeryturę państwową  należy się o nią ubiegać.  Pieniądze nie są wypłacane automatycznie, gdy ktoś osiągnie wiek emerytalny, ponieważ niektóre osoby decydują się na odroczenie złożenia wniosku, aby kontynuować pracę i uzbierać więcej w swojej puli emerytalnej. 
Przeczytaj: Kraj, do którego warto wyemigrować po 60. roku życia: jest przepiękny i oferuje bezpłatną opiekę zdrowotną
czytaj dalej pod zdjęciem

Czy otrzymam brytyjską emeryturę automatycznie? 

Kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę państwową?

Jak wyjaśnia DWP: „Nie otrzymujesz emerytury państwowej automatycznie – musisz się o nią ubiegać. Nie później niż dwa miesiące przed osiągnięciem wieku emerytalnego powinieneś otrzymać list z informacją, co masz robić”. Jeśli nie otrzymałeś listu koniecznie skontaktuj się z Działem Obsługi Emerytalnej (Pension Service) pod numerem 0800 731 7898 lub 0800 731 7339. Możesz także zrobić to online na na rządowej stronie Departamentu Pracy i Emerytur. 
Przeczytaj też: Ile wynosi emerytura w Wielkiej Brytanii po kwietniowej podwyżce?
Czytaj dalej

Odroczenie przejścia na emeryturę

Kolejnym krokiem jest decyzja czy ubiegać się o emeryturę państwową od razu czy odroczyć ubieganie się o nią. W przypadku chęci odroczenia emerytury nie trzeba nic robić. Twoja emerytura zostanie automatycznie odroczona do czasu, aż się o nią zwrócisz. Oznacza to, że jeśli nie odpowiesz na list z DWP,  brak odpowiedzi zostanie to zinterpretowany jako chęć odroczenia emerytury. Wszystkie przydatne informacje znajdziesz na rządowej stronie Departamentu Pracy i Emerytur (DWP) TUTAJ. 
Przeczytaj też: Zasady dotyczące dziedziczenia emerytury po śmierci współmałżonka lub partnera w Wielkiej Brytanii
źródło: dailyrecord.co.uk, PolskiObserwator.de