Przejdź do treści

Co warto zobaczyć w Olsztynie? 10 największych atrakcji stolicy Krainy Tysiąca Jezior

13/03/2024 14:34 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:35
Co warto zobaczyć w Olsztynie

Co warto zobaczyć w Olsztynie? Olsztyn jest to miasto położone na Warmii, istniejące już od ponad 600 lat. Jest stolicą tzw. Krainy Tysiąca Jezior. Turyści, którzy postanowią wybrać się do Olsztyna na pewno się nie zawiodą. Bogactwo natury w postaci lasów i jezior uprzyjemni każdy spacer i rowerową wyprawę. Będzie to na pewno aktywnie spędzony czas. Od strony kulturalnej miasto również oferuje liczne atrakcje, o których dowiesz się z tego artykułu.

1. Plaża miejska nad jeziorem Ukiel

Plaża miejska w Olsztynie położona jest nad jednym z 11 jezior w tym mieście, jeziorem Ukiel. Największe jezioro w Olsztynie zwane jest także Krzywym. Nowoczesne kąpielisko oferuje wiele atrakcji w trakcie letniego sezonu, m.in. wypożyczenie rowerów wodnych, żaglówek, czy kajaków. Plażowicze mogą także skorzystać z bezpłatnych boisk do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki. Najmłodsi będą zachwyceni wodnym placem zabaw (dostępnym latem) w postaci dmuchanych zjeżdżalni, toru przeszkód, ścianki wspinaczkowej. W sezonie zimowym plaża miejska zaprasza do korzystania z lodowiska.
Przeczytaj także: Co warto zobaczyć w Olsztynie? 10 największych atrakcji stolicy Krainy Tysiąca Jezior

2. Las Miejski

Dla fanów spacerów i leśnych wędrówek idealny będzie Las Miejski. Jest to największy obszar leśny położny w granicach miasta w Europie, liczy aż 1400ha. Mnogość ścieżek i tras rowerowych zapewnią aktywnie spędzony czas w otoczeniu przyrody. Dodatkową atrakcją będzie fakt, że przez las przepływają rzeki: Łyna i Wadąg, ze szlakami kajakowymi. W lesie znajdują się również dwa parki linowe.
Przeczytaj także: Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2024

3. Jezioro Długie

Jezioro Długie zawdzięcza swoją nazwę ok. 1,5 km długości, zajmuje prawie 27 ha. Znajduje się około 20 minut piechotą od Plaży Miejskiej. Dookoła jeziora wybudowano trasę, która liczy 5,5 km. Spodoba się ona zarówno rowerzystom, jak i spacerowiczom. W trakcie wycieczki można odpocząć na licznych ławeczkach, leżakach lub w altankach. Jezioro otoczone jest lasem, a oba brzegi są połączone Mostem Zakochanych.
Przeczytaj koniecznie: Ferie i wakacje szkolne w Polsce. Wszystkie dni wolne od szkoły w Polsce w 2024 roku

4. Park Centralny

Park Centralny położony jest w samym centrum Olsztyna, wzdłuż rzeki Łyny. W pobliżu znajduje się centrum handlowe Aura oraz Pałac Młodzieży, które został wzniesiony w 1913 roku. Park zaprojektowany jest w stylu angielskim, to znaczy, że stara się naśladować naturę. Nie znajdziemy tam zatem symetrycznie przyciętych krzewów, tylko miejskie łąki krzewne idealne na piknik w cieniu drzew. W środkowej części znajduje się fontanna oraz altanki i ławki. Przez park ciągnie się trasa rowerowa, a dla najmłodszych zbudowano plac zabawy.

5. Kortowo – miasteczko uniwersyteckie

Miasteczko studenckie Kortowo określane jest jako jedne z piękniejszych kampusów w Polsce. Studenci, i nie tylko, mogą korzystać z Jeziora Kortowskiego, wokół którego rozciąga się las. Na plaży można skorzystać z wypożyczalni rowerów wodnych, żaglówek i kajaków. Nad jeziorem znajduje się także park. Na terenie miasteczka funkcjonują obiekty sportowe m.in. korty tenisowe, stadion lekkoatletyczny, czy pływalnia. Największą sławą cieszą się juwenalia studenckie, znane pod nazwą Kortowiada. Święto Uniwersytetu obchodzone jest już od 60 lat. Organizowane są w tym czasie koncerty, konkursy i parady.

6. Amfiteatr

Amfiteatr im. Czesława Niemena znajduje się na Olsztyńskiej Starówce, tuż obok zamku. Odbywają się tam koncerty, przedstawienia, występy taneczne oraz pokazy filmowe. Wydarzenia mają miejsce głównie latem w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego. W teatrze może zmieścić się ok. 1300 widzów. Niedaleko znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika, znanego polskiego astronoma, tzw. „ławeczka Kopernika”, gdzie obowiązkowo turyści zatrzymują się na zdjęcie.

7. Starówka

Warto odwiedzić mieszczącą się w sercu Olsztyna – Starówkę. Rynek Starego Miasta został wybudowany w XIV wieku, podobnie jak Stary Ratusz, który jest najstarszą siedzibą władz miejskich Olsztyna. Na ścianach budynku umieszczone są zegary słoneczne, a dziś działa tam biblioteka. Na Starówkę można wejść przez Wysoką Bramę, czyli bramę miejską, którą dawniej można było się dostać do miasta. Podczas spaceru po Starym Mieście zobaczymy kamienice, w których obecnie mieszczą się klimatyczne kawiarnie, restauracje i sklepy.

8. Zamek

Olsztyn zamek Kopernik

Obok wspomnianego Amfiteatru można odwiedzić ruiny Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Dawniej pełnił on funkcje obronne miasta, natomiast dzisiaj jest on udostępniony turystom. Mieści się tam Muzeum Warmii i Mazur, w którym można zobaczyć zabytki z zakresu archeologii, sztuki, piśmiennictwa. W zbiorach muzeum znajdziemy zachowane obrazy, rzeźby, a nawet tablicę z 1517 własnoręcznie wykonana przez astronoma Mikołaja Kopernika. Bilety

9. Planetarium

Osoby zainteresowane astronomią, fizyką i kosmosem powinny odwiedzić olsztyńskie Planetarium. Zbudowano je na cześć Mikołaja Kopernika w 1973 roku. Obiekt jest zaprojektowany w nowoczesnym stylu, posiada jedne z najnowszych systemów projekcyjnych. Organizowane pokazy prezentowane są w sali mieszczącej 160 osób. Widzowie mogą podziwiać ciała niebieskie, planety, gwiazdy, komety itd., a także obejrzeć wystawy poświęcone tematyce związane z kosmosem. Planetarium oferuje pokazy zarówno dla najmłodszych, którzy dopiero poznają tajemnice nauki, jak i dla bardziej doświadczonych pasjonatów astronomii. Bilety

10. Galeria Sztuki BWA

Galeria Sztuki BWA, czyli Biuro Wystaw Artystycznych, można połączyć z wizytą w Planetarium, bowiem galeria znajduje się w tym samym budynku. Fani sztuki mogą podziwiać wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii. Galeria wspiera artystów i promuje sztukę polskich, zwłaszcza miejscowych oraz zagranicznych twórców. Prezentuje sztukę współczesną. W galerii organizowane są również cykle wykładów dla młodzieży i dorosłych poświęconych sztuce, promocje książek, spotkania z twórcami, warsztaty plastyczne dla najmłodszych i wiele innych atrakcyjnych form obcowania ze sztuką. Aktualności