Przejdź do treści

Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2024

11/03/2024 20:35 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02

Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2024. Dla wielu z nas święta i dni wolne od pracy stanowią nie tylko okazję do zrelaksowania się, lecz także do spędzenia czasu z rodziną i bliskimi. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, kalendarz pełen jest dni, które są ustawowo wolne od pracy. Odkryj pełną listę świąt i dni wolnych od pracy w 2024 roku, by móc odpocząć od codziennych obowiązków.
Czytaj także: Dni wolne od pracy w UK 2024. Bank Holiday w Wielkiej Brytanii

Ten rok rozpoczął się od poniedziałku – 1 stycznia, który jest dniem wolnym od pracy każdego roku. Następny dzień wolny przypadł na 6 stycznia – Święto Trzech Króli. Kolejnym dniem wolnym od pracy będą Święta Wielkanocne, które w 2024 roku przypadają na 31 marca i 1 kwietnia. Następnie odpoczniemy od pracy 1 i 3 maja, czyli kolejno Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 maja. Jeszcze w maju, 19 maja przypadają Zielone Świątki natomiast 30 maja w Polsce obchodzone jest Boże Ciało, które również jest dniem wolnym od pracy.
Przeczytaj: Ferie i wakacje szkolne w Polsce. Wszystkie dni wolne od szkoły w Polsce w 2024 roku

15 sierpnia to czas, w którym będziemy mogli celebrować Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu także możemy liczyć na dzień wolny. Czytaj dalej pod zdjęciem

Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2024

W listopadzie przypada dzień bliski każdemu bez względu na wiek. Mowa tutaj oczywiście o 1 listopada. Święto Niepodległości, które jest szczególnie ważne dla Polaków przypada na dzień 11 listopada. Tego dnia obchodzona jest kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Oba święta przypadające w listopadzie będą dla nas dniem wolnym od pracy. W grudniu będziemy mogli wypocząć 25 i 26 grudnia, ponieważ wtedy przypada kolejno pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Przeczytaj: Najlepsze europejskie miasto, w którym możesz wygodnie żyć za 1000 euro miesięcznie leży w Polsce

Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2024 roku. Lista

 • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek);
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota);
 • 31 marca – Niedziela Wielkanocna (niedziela);
 • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek);
 • 1 maja – Święto Pracy (środa);
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja (piątek);
 • 19 maja – Zielone Świątki (niedziela);
 • 30 maja – Boże Ciało (czwartek);
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek);
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek);
 • 11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek);
 • 25 grudnia – Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (środa);
 • 26 grudnia – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (czwartek).

Jak widać, w roku 2024, 10 z dni wolnych wypada w dniu roboczym, a jedynie trzy w sobotę lub niedzielę. To doskonała okazja do odpoczynku i refleksji nad tym, co jest dla nas najważniejsze w życiu. Warto docenić te chwile spędzone razem z najbliższymi. Dni wolne od pracy to również doskonały powód, by odkryć piękno otaczającej nas przyrody, kultury oraz tradycji. Warto zatem planować nasze dni wolne z uwagą, tak aby móc wykorzystać jak najmniej dni urlopu, wypoczywając przy tym jak najdłużej.

Należy pamiętać, że w Polsce według obowiązujących przepisów, za święta, które wypadają w sobotę, pracownicy mogą odebrać jeden dodatkowy dzień wolny od pracy. Za święto wypadające w niedzielę nie przysługuje urlop.