Przejdź do treści

Trump aresztowany – jego zdjęcie jest warte ponad 7 milionów dolarów

01/09/2023 18:40 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Trump został aresztowany

Zdjęcie Trumpa warte miliony: Donald Trump został aresztowany i jest pierwszym w historii USA prezydentem, któremu zrobiono zdjęcie policyjne. Zebrał dzięki niemu ponad 7 miliona dolarów od czwartku, kiedy to został aresztowany w więzieniu hrabstwa Fulton w stanie Georgia pod zarzutem fałszowania wyborów w 2020 roku.
>> USA: Trump może zostać prezydentem, nawet jeśli trafi do więzienia

Zdjęcie policyjne warte miliony

Komitet wyborczy Trumpa twierdzi, że zebrał po aresztowaniu 7,1 miliona dolarów. Rzecznik prasowy, Steven Cheung, powiedział, że tylko w piątek kampania odnotowała przychód w wysokości 4,18 miliona dolarów – jest to jak dotąd najbardziej dochodowy dzień.

Niedawne dokumenty dotyczące finansowania kampanii pokazały, że podczas gdy Trump zebrał ponad 53 miliony dolarów w pierwszej połowie 2023 roku, jego komitet wyborczy wypłaciły co najmniej 59,2 miliona dolarów ponad 100 prawnikom i firmom prawniczym od stycznia 2021 roku.

Kłopoty prawne Trumpa okazały się być jednak wyjątkowo korzystne dla kampanii. Narastające zarzuty nie zdołały osłabić jego pozycji w republikańskich prawyborach prezydenckich, a były prezydent wyprzedza swoich rywali o od 30 do 50 punktów w sondażach.
>> Polskie wybory 2023 za granicą. Będzie więcej komisji

Nietypowa kampania

Podczas gdy Trump opisał swoje czwartkowe przeżycie jako „straszne doświadczenie” i powiedział, że pozowanie do historycznego policyjnego zdjęcia „nie było komfortowym uczuciem”, jego komitet wyborczy natychmiast wykorzystał to jako okazję do poprowadzenia nietypowej, ale jednak wyjątkowo skutecznej kampanii.

W ciągu kilku godzin po kluczowym wydarzeniu komitet wyborczy zdążył wypuścić linię towarów z ikonicznym zdjęciem. Zaczęło się od koszulek, a teraz obejmuje piwo Koozies, naklejki, podpisane plakaty oraz kubki. 

Wpłaty na rzecz kampanii z dnia na dzień zaczęły wzrastać, a w przeciągu ostatnich trzech tygodni fundusz zbiórki zwiększył się do blisko 20 milionów dolarów.

Źródło: cnbc.com, PolishObserver.com