Przejdź do treści

Brytyjscy badacze: ludzie są zbyt zmęczeni, by prowadzić zdrowszy tryb życia

23/08/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
zmęczenie i stres

Ludzie są zbyt zmęczeni, by prowadzić zdrowszy tryb życia. Jak wynika z brytyjskich badań, zmęczenie i brak motywacji na szczycie ankiety dotyczącej powodów, dla których ludzie nie poprawiają diety i nie ćwiczą więcej.
Czytaj także: Czy dieta wpływa na płodność? Oto co mówią eksperci

Zmęczenie i stres to główne powody, dla których nie prowadzimy zdrowego trybu życia

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: dlaczego nie ćwiczę więcej, nie odżywiam się lepiej i ogólnie nie prowadzę zdrowszego trybu życia? Okazuje się, że dla wielu osób, które chcą, ale nie mogą tego zrobić, odpowiedź na to pytanie brzmi – czują się zbyt zmęczone. Jak podaje The Guardian, brytyjskie badanie wykazało, że zmęczenie jest powodem, dla którego 35% osób nie wprowadza zmian w swojej diecie i poziomie aktywności fizycznej, które pomogłyby im wypełnić lukę między dobrymi intencjami a konkretnymi działaniami.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez YouGov wśród 2 086 dorosłych Brytyjczyków dla Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) ilustrują bariery, z jakimi boryka się wiele osób pragnących przyjąć i trzymać się zdrowych nawyków. Zapytani o to, co powstrzymuje ich przed zdrowszym odżywianiem i częstszymi ćwiczeniami, 29% mężczyzn i 40% kobiet wskazało na ,,zbyt duże zmęczenie”.

Jeszcze więcej osób wskazało na ,,brak motywacji” (38%). Inne często podawane powody obejmowały koszty żywności (30%), brak czasu (26%) i równowagę między pracą a życiem prywatnym (25%). Inni wymieniali koszty ćwiczeń (25%), takie jak zakup karnetu na siłownię lub sprzętu, brak pewności siebie (16%) i ,,nie wiem od czego zacząć” (12%). Tylko jedna czwarta (24%) reprezentatywnej próby brytyjskiej populacji ankietowanej online stwierdziła, że nic nie powstrzymuje ich przed wprowadzeniem zdrowych zmian w swoim stylu życia.
>>>> Firmy paliwowe muszą zapłacić rocznie 209 mld USD rocznie odszkodowania za szkody klimatyczne

Matt Lambert, kierownik ds. informacji i promocji zdrowia w organizacji charytatywnej, powiedział: ,,Ludzie mają napięte harmonogramy i wiemy, że dla wielu ostatnią rzeczą, którą mogą chcieć zrobić, gdy są zmęczeni lub brakuje im motywacji, jest rozpoczęcie gotowania od podstaw lub chodzenie na siłownię”. WCRF uruchamia ośmiotygodniowy plan zdrowego życia, który ma nadzieję umożliwić ludziom budowanie zdrowszych nawyków w ich rutynie.

Stwierdzono, że prawidłowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne są ważnymi sposobami na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i inne choroby. Jedna na dwie osoby zachoruje na raka w pewnym momencie swojego życia. Cancer Research UK szacuje, że 40% wszystkich przypadków raka można by uniknąć, gdyby więcej osób prowadziło zdrowszy tryb życia, na przykład zdrowo się odżywiając, będąc aktywnym, utrzymując prawidłową wagę, unikając oparzeń słonecznych i nie paląc.

>>>> Zanieczyszczenie plastikiem może zostać zmniejszone o 80% do 2040

Źródło: TheGuardian.com, PolishObserver.com