Przejdź do treści

Z tej zmiany skorzystają tysiące rodziców w Anglii. Chodzi o darmową opiekę nad dziećmi

13/03/2024 16:04 - AKTUALIZACJA 13/03/2024 18:34
bezpłatna opieka na dzieci w anglii

Obecnie rodzice dzieci w wieku trzech i czterech lat w Anglii mają prawo do 15 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem tygodniowo. Zmieni się to jednak już od przyszłego miesiąca. W kwietniu zasady free childcare zostaną rozszerzone, co ma pomóc milionom pracujących rodziców. Oto co dokładnie się zmieni.
Czytaj także: Zmiany w zasiłku Child Benefit w 2024 roku. Wspaniałe wiadomości dla tysięcy rodzin

Bezpłatna opieka na dzieci w Anglii

Obecnie rodzice dzieci w wieku trzech i czterech lat w Anglii mają prawo do 15 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem tygodniowo. Niektóre dzieci w wieku od trzech do czterech lat kwalifikują się do 30 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem tygodniowo, jeśli ich rodzice pracują i spełniają określone warunki.

Aby uzyskać pełne 30 godzin, jeśli dziecko ma od trzech do czterech lat, musisz zarabiać co najmniej równowartość 16 godzin tygodniowo przy minimalnym wynagrodzeniu, ale mniej niż 100 000 funtów rocznie. Dotyczy to obojga rodziców w parze i osób samotnie wychowujących dzieci.

Bezpłatne godziny opieki nad dzieckiem są zwykle wykorzystywane przez 38 tygodni (aby pokryć czas semestru), ale zwykle można je rozłożyć na więcej tygodni, wykorzystując mniej godzin tygodniowo. Darmowe godziny muszą być wykorzystane z zarejestrowanym opiekunem do dziecka, takim jak niektóre prywatne żłobki lub państwowe przedszkola.
Przeczytaj też: Zmieniłeś numer konta? Skorzystaj z nowej zakładki Child Benefit w aplikacji HMRC 

Zmiany od kwietnia 2024 roku

Poniższe zmiany dotyczą tylko rodziców w Anglii – w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej istnieją odrębne systemy bezpłatnej opieki nad dziećmi.

Od przyszłego miesiąca 15 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem tygodniowo będzie dostępne dla uprawnionych pracujących rodziców dwulatków. Wnioski o miejsca na kwiecień 2024 r. zostały otwarte w styczniu tego roku. Obecnie bezpłatną opiekę nad dzieckiem w wieku dwóch lat można uzyskać tylko wtedy, gdy otrzymuje się określone świadczenia lub jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Następnie, od września 2024 r., 15 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem tygodniowo zostanie rozszerzone na wszystkie dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy. Wreszcie, pełne 30 godzin dla wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia będzie dostępne od września 2025 roku.

Aby zakwalifikować się do programu, rodzice muszą pracować i zarabiać co najmniej równowartość 16 godzin tygodniowo przy minimalnym wynagrodzeniu i mniej niż 100 000 funtów rocznie.

Nieopodatkowana pomoc na dzieci

Kwalifikujący się rodzice mogą otrzymać do 500 funtów co trzy miesiące – lub 2000 funtów rocznie – na każde z dzieci w ramach programu nieopodatkowanej opieki nad dziećmi. W przypadku dzieci niepełnosprawnych maksymalna kwota może wzrosnąć do £4,000.
Czytaj także: Zmiany w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2024. Odczują je wszyscy pracownicy, szczególnie ci z wysokimi zarobkami

Program nieopodatkowanej opieki nad dziećmi umożliwia rodzicom dokonywanie wpłat na konto internetowe, a rząd dodaje do tego określoną kwotę. Za każde 8 GBP wpłacone na konto internetowe, rząd doda 2 GBP. Pieniądze te należy następnie wydać na zarejestrowanego dostawcę usług opieki nad dziećmi. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: