Przejdź do treści

Zmiany w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2024. Odczują je wszyscy pracownicy, szczególnie ci z wysokimi zarobkami

09/03/2024 14:43 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02

Zmiany w UK od kwietnia 2024. Zmiany w wysokości składek emerytalnych NHS, które spowodują, że najlepiej zarabiający będą musieli płacić mniej na swoją emeryturę każdego roku, a składki pracodawcy wzrosną, mają wejść w życie od kwietnia. Oto co muszą wiedzieć wszyscy ci, którzy pracują w Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj: Kontrowersyjna zmiana prawa w UK – policja będzie przeglądać zdjęcia z prawa jazdy w poszukiwaniu przestępców

Zmiany w UK od kwietnia 2024

Rząd potwierdził te plany w swojej odpowiedzi na niedawne konsultacje w sprawie zmian w systemie emerytalnym NHS. Od kwietnia obecnych 11 poziomów składek emerytalnych zostanie zredukowanych do sześciu, co spowoduje obniżenie najwyższej stawki składki emerytalnej wynoszącej 13,5% do 12,5%.

Składki odprowadzane przez pracodawców również wzrosną z obecnych 20,6% do 23,7%. Wzrost ten nie wpłynie na to, ile praktyki lekarzy rodzinnych muszą płacić jako pracodawcy – rząd wcześniej potwierdził, że zostanie to pokryte z funduszy centralnych.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, poziomy zarobków uprawniające do emerytury będą teraz wzrastać co roku w kwietniu, zgodnie z miarą inflacji CPI lub nagrodą Agenda for Change, w zależności od tego, która z nich jest wyższa. Automatyczny wzrost nie będzie miał zastosowania do pierwszego poziomu lub punktu wejścia do drugiego poziomu, które pozostaną stałe.
>>> Od kwietnia 2024 wzrasta podatek dla wszystkich właścicieli pojazdów spalinowych w UK

Zmiany w systemie emerytalnym NHS

Rząd potwierdził również koniec ulg emerytalnych dla niektórych członków programu, którzy przeszli na emeryturę, a następnie wrócili do pracy. Dotyczy to członków „specjalnej klasy” programu emerytalnego z 1995 r., którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, a następnie powrócili do pracy między 55 a 60 rokiem życia. Pracownicy ci musieli zmniejszyć liczbę przepracowanych godzin, aby zapewnić, że ich emerytura i wynagrodzenie nie przekroczą kwoty, którą zarabiali przed przejściem na emeryturę, w przeciwnym razie ich wypłaty emerytalne zostaną zmniejszone.

Inne zmiany sprawią, że urlop opiekuńczy będzie teraz traktowany w taki sam sposób, jak inne okresy bezpłatnej, dozwolonej nieobecności. Alec Collie, szef działu medycznego w Wesleyan Financial Services, powiedział: „Ta odpowiedź zapewnia bardzo pożądaną jasność co do szeregu kluczowych zmian w programie emerytalnym NHS.

„Decyzja o zniesieniu ulgi dla klas specjalnych jest kolejnym krokiem naprzód w tworzeniu ram emerytalnych, które wspierają – a nie karzą lub zniechęcają – ciężko pracujących pracowników służby zdrowia. Była to tylko bariera dla tych, którzy chcieli wnieść swoje umiejętności z powrotem do NHS po przejściu na emeryturę i nikt nie będzie smutny, widząc, jak znika”.”Potwierdza również kolejne kroki w trwającej reformie składek emerytalnych. Stawki, które będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r., są teraz ustalone, co pozwoli wszystkim członkom planować z większą pewnością”.
Przeczytaj także: Coraz więcej osób w UK będzie zmuszonych do płacenia tego podatku. W ten sposób można go uniknąć
Źródło: GP.com, PolishObserver.com