Przejdź do treści

Zmiany w zasiłku Child Benefit w 2024 roku. Wspaniałe wiadomości dla tysięcy rodzin

08/03/2024 16:08 - AKTUALIZACJA 11/03/2024 08:48
zasiłek na dziecko w UK 2024

Kanclerz skarbu Jeremy Hunt przedstawił w tym tygodniu treść tegorocznego budżetu. Jedną z najistotniejszych kwestii, które zaplanowano na 2024 rok, są zmiany dotyczące zasiłku na dziecko Child Benefit. Mają one na celu zaradzić „niesprawiedliwości” i wspomóc tysiące rodzin, które do tej pory mogły czuć się poszkodowane. Oto jak zmieni się zasiłek na dziecko w UK w 2024 roku.
Czytaj także: Ważne zmiany w UK w marcu 2024 roku. Będą miały wpływ także na Polaków żyjących w tym kraju

Child Benefit

Zasiłek na dziecko to miesięczna płatność dokonywana na rzecz osoby, która jest odpowiedzialna za osobę poniżej 16 roku życia lub poniżej 20 roku życia, jeśli uczy się lub szkoli. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pełna kwota zasiłku rodzinnego przysługuje osobom zarabiającym poniżej 50 000 GBP rocznie. Po przekroczeniu tej kwoty należy zwrócić 1% zasiłku rodzinnego za każde 100 GBP dochodu powyżej 50 000 GBP rocznie. Zarabiając ponad 60 000 GBP rocznie, trzeba zwrócić 100% zasiłku na dziecko

Zasada ta znana jest jako tak zwany „High Income Child Benefit Charge” i została skrytykowana przez działaczy, ponieważ oznacza technicznie, że para może zarabiać nieco poniżej 100 000 funtów rocznie, pod warunkiem, że oboje zarabiają poniżej 50 000 funtów rocznie i otrzymują pełną kwotę zasiłku na dziecko. Ale w tej sytuacji samotny rodzic zarabiający 60 000 funtów rocznie całkowicie traci prawo do pomocy. Jeśli okaże się, że podlegasz „High Income Child Benefit Charge”, wszelkie pieniądze, które musisz zwrócić, są zwykle rozliczane w ramach samooceny. W swoim budżecie w tym tygodniu Jeremy Hunt ujawnił plany zaradzenia „niesprawiedliwości” obecnego systemu i potwierdził nowe zmiany, które wkrótce wejdą w życie.

Zasiłek na dziecko w UK 2024

Kanclerz potwierdził, że od 6 kwietnia dolna granica zasiłku rodzinnego wzrośnie do 60 000 funtów rocznie. Oznacza to, że nie będziesz musiał spłacać żadnego zasiłku na dziecko, dopóki nie zaczniesz zarabiać 60 000 funtów rocznie.

Wyższy limit zostanie zwiększony do 80 000 GBP rocznie. Oznacza to, że będziesz mógł zarabiać do 80 000 funtów rocznie, zanim zasiłek na dziecko zostanie całkowicie wstrzymany. Szacuje się, że pół miliona lepiej zarabiających rodziców straci mniej zasiłku na dziecko w wyniku tych zmian – a 170 000 otrzyma go ponownie.

Kanclerz potwierdził również, że do kwietnia 2026 r. odbędą się konsultacje w sprawie tego, czy zasiłek na dziecko powinien opierać się na dochodach gospodarstwa domowego, a nie na dochodach indywidualnych
Przeczytaj też: DWP ostrzega: Poinformuj ich o tym, aby uniknąć problemów

Child Benefit – ile wynosi?

Zasiłek na dziecko wynosi obecnie 24 GBP tygodniowo na pierwsze dziecko, a każde kolejne dziecko kwalifikuje się do 15,90 GBP tygodniowo. Kwoty te mają wzrosnąć do 25,60 GBP i 16,95 GBP tygodniowo w kwietniu.

Kto kwalifikuje się do zasiłku na dziecko?

Aby ubiegać się o zasiłek na dziecko, musisz mieszkać w Wielkiej Brytanii i być odpowiedzialnym za osobę poniżej 16 roku życia. Zazwyczaj oznacza to, że osoba ta mieszka z Tobą lub płacisz co najmniej taką samą kwotę jak Child Benefit na opiekę nad nią. Tylko jedna osoba może ubiegać się o zasiłek na dziecko, nawet jeśli jesteście parą.
Czytaj także: Wielka Brytania. Zarabia 60.000 funtów rocznie i ledwo wiąże koniec z końcem

Możesz nadal ubiegać się o zasiłek rodzinny do ukończenia przez dziecko 20 roku życia, jeśli uczęszcza ono na zatwierdzone zajęcia edukacyjne lub szkoleniowe. Może to obejmować A-Levels, NVQ lub nawet edukację domową, ale nie obejmuje kwalifikacji uniwersyteckich lub BTEC. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: