Przejdź do treści

Ataki na pracowników supermarketów. Będą wyposażeni w kamery

11/09/2023 18:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
ataki na pracowników sklepów spozywczych

Ataki na pracowników supermarketów: personel sklepów Tesco ma otrzymać podręczne kamery w związku ze wzrostem liczby brutalnych ataków na pracowników. Firma odnotowała wzrost liczby napaści fizycznych o jedną trzecią od zeszłego roku. Podobne działania zostały już podjęte przez Sainsbury’s, Waitrose czy Co-op.
>> Wykroczenia przy kasach samoobsługowych. Konsekwencje prawne wobec nieuczciwych klientów są zaskakujące

Ataki na pracowników supermarketów

Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (BRC) opublikowało na początku tego roku raport. Wynika z niego, że liczba ataków na pracowników handlu detalicznego wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z poziomami sprzed pandemii COVID-19. 

Szef Tesco – Ken Murphy, wezwał do zaostrzenia przepisów wymierzonych w przestępców. Zauważył, że wprowadzono zmiany mające na celu uczynienie ataku na pracownika sklepu czynnikiem obciążającym w wyrokach skazujących. Zależy mu jednak, aby „nadużycia lub przemoc wobec pracowników handlu detalicznego” stały się przestępstwem samym w sobie.

Murphy apeluje o wprowadzenie zmian na wzór Szkocji. Ustawa o ochronie pracowników w tym kraju stanowi, że napaść, grożenie lub znęcanie się nad personelem detalicznym jest przestępstwem. Zaapelował również o to, by supermarket miał prawo być informowany o przebiegu sprawy.
>> Przestępstwa w sklepach Co-op. Odnotowuje się tam coraz więcej kradzieży i innych zachowań antyspołecznych

Wzrost liczby incydentów 

W opublikowanym w marcu badaniu przestępczości BRC można przeczytać, że w latach 2021/22 odnotowano ponad 850 incydentów dziennie. Obrazuje to gwałtowny wzrost w porównaniu z poziomem sprzed Covid-19 wynoszącym 450 dziennie w latach 2019/20.

Incydenty te obejmowały wykorzystywanie na tle rasowym i seksualnym. Według BRC miało ogromny zarówno emocjonalny jak i fizyczny wpływ na pracowników sklepów.

Stowarzyszenie handlowe, które reprezentuje ponad 200 sprzedawców detalicznych w Wielkiej Brytanii, stwierdziło, że straty w związku z przestępstwami w handlu detalicznym wyniosły 1,76 mld funtów w 2021/22 r., z czego 953 mln funtów utracono w wyniku kradzieży klientów, a 715 mln funtów wydano na środki zapobiegawcze

„Pandemia wzmożyła przerażające poziomy brutalnych i obraźliwych zachowań wobec pracowników handlu detalicznego” – powiedziała Helen Dickinson, dyrektor generalna grupy.

Źródło: www.bbc.com, PolishObserver.com