Przejdź do treści

5 niezwykłych zwyczajów członków brytyjskiej rodziny królewskiej

18/06/2024 12:00

Zwyczaje brytyjskiej rodziny królewskiej zaskakują. Zakazana gra planszowa, wytyczne dotyczące ubrań lub lotów samolotem to tylko niektóre nietuzinkowe zasady obowiązujące royalsów. Poniżej przedstawiamy 5 niezwykłych zwyczajów członków brytyjskiej rodziny królewskiej.

Zwyczaje brytyjskiej rodziny królewskiej – ważenie przed i po kolacji wigilijnej

Świąteczną tradycją rodziny królewskiej jest ważenie przed i po kolacji wigilijnej. Tradycja ta sięga czasów Edwarda VII (prapradziadka króla Karola III). Władca chciał mieć pewność, że jego goście cieszyli się spożytymi potrawami. Przybranie od trzech do pięciu funtów miało oznaczać, że posiłek smakował.

Zwyczaje rodziny królewskiej – zakazana gra

Członkowie rodziny królewskiej nie mogą grać w jedną planszówkę. Chodzi o słynne Monopoly. Książę Andrzej ujawnił, że ta gra jest zakazana w domach królewskich, gdyż członkowie rodziny królewskiej podczas rozgrywek zbyt ostro rywalizowali między sobą.
Czytaj także: Tyle zarabiają pracownicy sieci Aldi w UK: Zarobki kasjera, sprzątaczki i kierownika

Bezpośredni spadkobiercy tronu nie mogą latać razem

W celu ochrony linii sukcesji, bezpośredni następcy tronu mają zakaz podróżowania jednym samolotem w tym samym czasie. Jeżeli William i jego dzieci zechcą polecieć razem, będą musieli uzyskać zgodę króla. Kiedy książę George skończy dwanaście lat, będzie musiał latać oddzielnie od swojego ojca, aby w razie tragicznego wypadku lotniczego maksymalnie jeden spadkobierca tronu został poszkodowany.

Zwyczaje rodziny królewskiej – obowiązkowy zestaw czarnych ubrań w podróży

Royalsi muszą zawsze podróżować z czarnym strojem w walizce, na wypadek nagłej śmierci członka rodziny. W ten sposób mogą być odpowiednio ubrani, gdy wracają do Wielkiej Brytanii. Ta zasada została stworzona po niespodziewanej śmierci ojca królowej Elżbiety II – króla Jerzego VI. Po powrocie z Kenii monarchini musiała poczekać w samolocie w Londynie, aż ktoś przyniesie jej czarne ubrania. Ogromnym nietaktem byłoby pokazanie się w tamtych okolicznościach w normalnym stroju.

Król może jeździć bez prawa jazdy

Monarcha jest jedyną osobą w Wielkiej Brytanii, która może prowadzić samochód bez prawa jazdy i tablic rejestracyjnych. Co ciekawe, królowa Elżbieta jeździła bez tego dokumentu, ale miała kwalifikacje. W trakcie II wojny światowej została przeszkolona jako kierowca wojskowy i mechanik.
Czytaj także: Pociągiem z Polski do Wielkiej Brytanii. Praktyczne informacje na temat podróży i kosztów
Źródło: Deseret News