Przejdź do treści

Zmiany dla wszystkich telefonów i telewizorów zaczynają już obowiązywać

27/05/2024 11:33 - AKTUALIZACJA 28/05/2024 09:16
Zmiany we wszystkich telefonach i telewizorach

Zmiany we wszystkich telefonach i telewizorach: 29 kwietnia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, które mają istotny wpływ na branżę technologii konsumenckiej. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszystkie firmy produkujące telewizory, urządzenia gospodarstwa domowego, telefony komórkowe oraz inne sprzęty z dostępem do Internetu będą zobowiązane do przestrzegania brytyjskich norm dotyczących bezpieczeństwa produktów. Nowe przepisy oznaczają istotne wyzwania dla producentów, ale także większą ochronę i pewność dla użytkowników.

Zmiany we wszystkich telefonach i telewizorach

Brytyjski rząd zobowiązuje producentów inteligentnych urządzeń na całym świecie do zwiększenia ich bezpieczeństwa ze skutkiem natychmiastowym. Wynika to z faktu, że zazwyczaj dostarczają oni klientom telewizory i telefony komórkowe z domyślnymi hasłami – poinformował o tym anglojęzyczny portal konsumencki „Which?„. Hasło takie jak „12345” można łatwo zhakować, narażając użytkowników na ryzyko.

Wspomniany portal internetowy odegrał kluczową rolę we wdrożeniu środków ochronnych przeciwko cyberprzestępcom. Zakaz stosowania łatwych do odgadnięcia haseł ma na celu utrudnienie skutecznego przeprowadzania ataków hakerskich.
Sprawdź: Mała pomarańczowa kropka u góry ekranu. To ostrzeżenie dla użytkownika telefonu. Zobacz VIDEO

Należy wprowadzić zmiany ze skutkiem natychmiastowym

Problem z ustandaryzowanymi hasłami jest oczywisty: urządzenia dostarczane przez producentów z tym samym ciągiem cyfr, na przykład 1111, stanowią zagrożenie dla konsumentów. Bezpieczeństwo wygląda jednak inaczej – w niektórych przypadkach hasła są po prostu nie zmieniane przez klientów, gdyż mało kto przejmuje się zagrożeniem.

Według Which? producenci są zobowiązani przez brytyjską infrastrukturę bezpieczeństwa produktów i telekomunikacji do zgłaszania luk w zabezpieczeniach od końca kwietnia.

Kiedy Polacy wprowadzą zmiany?

W ślad za rządem brytyjskim, Parlament Europejski również zgodził się na egzekwowanie podobnych wymogów bezpieczeństwa. Planuje się, że środki z „Ustawy o cyberodporności” zaczną obowiązywać również w Polsce od 2027 roku.
Czytaj także: Apple podąża śladami konkurenta. Doda funkcję, którą telefony z Androidem mają od 15 lat

Niezależnie od wymogów rządowych, konsumenci powinni zawsze sami zadbać o większe bezpieczeństwo swoich urządzeń. Jak wyjaśnia centrum porad konsumenckich, hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków. Im dłuższe i bardziej złożone, tym trudniejsze do złamania dla cyberprzestępców. Co więcej, nie powinno być możliwe znalezienie go w słowniku.
Ważne: hasło nie powinno być „prostą sekwencją cyfr (12345…), alfabetyczną sekwencją liter (abcdef…) lub serią sąsiednich klawiszy na klawiaturze”.
Źródło: which.co.uk, PolishObserver.com