Przejdź do treści

Loty w Europie będą krótsze! A do tego bardziej eko

27/07/2023 20:35 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
loty krótsze nawet o pół godziny

Zmiana w długości lotów w Europie. Czy będą krótsze i mniej inwazyjne dla środowiska? Tańsze i droższe linie lotnicze działające na terenie Europy mają plan skrócenia lotów nawet o 30 minut. Ta decyzja znacząco wpłynie na emisję dwutlenku węgla przez samoloty.
Czytaj także: Polacy w Wielkiej Brytanii traktowani ,,jak obywatele drugiej kategorii”

Zmiana w długości lotów w Europie. Czy będą krótsze i mniej inwazyjne dla środowiska?

W planie jest ,,nowa strefa Schengen’, tylko że w powietrzu. Najwięksi przewoźnicy w Europie naciskają na Komisję Europejską, by zintegrować niebo nad Starym Kontynentem. Dzięki temu samoloty będą mogły latać krótszymi trasami, a jednocześnie wyemitują mniej dwutlenku węgla. Dodatkowo pasażerowie szybciej znajdą się na lotnisku docelowym. Plan ten zakłada współpracę państw w zakresie kontroli ruchu lotniczego. Zmiana ta byłaby niezwykle ważna, zwłaszcza z perspektywy regularnych strajków kontrolerów lotów, np. we Francji czy Włoszech.

Linie lotnicze prognozują też, że międzynarodowa współpraca znacząco skróci dystans, jaki ma do pokonania przeciętny samolot, nawet o kilkanaście procent! Wiele lotów w Europie trwa w granicach dwóch-trzech godzin, a zatem pasażerowie zaoszczędziliby ok. 20-30 minut.

Redukcja emisji dwutlenku węgla

Przewoźnicy tacy jak Ryanair czy Lufthansa oraz przedstawiciele grupy IAG (z British Airways na czele) ostatnią próbę negocjacji podjęli podczas niedawnego szczytu Airlines for Europe (A4E). Wezwali oni wspólnie Unię do przyspieszenia prac nad reformą, której początki sięgają 2004 r. Linia KLM uważa, że wprowadzenie wspólnej przestrzeni powietrznej zredukuje emisje o 10%. Z kolei bardziej ekonomiczne linie lotnicze twierdzą, że różnica może wynieść nawet do 15%. Luis Gallego, dyrektor generalny IA, powiedział: ,,Chcemy, by wszystkie strony nie patrząc na dzielące je różnice, skupiły się na wprowadzeniu zmian, które przyniosą korzyści pasażerom, środowisku i całej Europie”.

>>>> Najnowsze badania potwierdzają – mikrocząsteczki plastiku przedostają się do mózgu

Źródło: spidersweb.pl, LifeisGreen.pl