Przejdź do treści

Zmiana czasu na letni 2024 w USA. „Zapamiętajcie tę datę”

20/02/2024 16:00 - AKTUALIZACJA 14/03/2024 12:13

Zmiana czasu na letni 2024 w USA zbliża się wielkimi krokami. Niezależnie od tego, czy cieszysz się dłuższym dniem czy przeszkadza ci początkowo ciemniejszy poranek, już niedługo będziesz musiał dostosować swoje zegary. Oto kluczowa data, którą warto zapamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania w kalendarzu.
Przeczytaj: Zmiana czasu z zimowego na letni 2024 w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Zmiana czasu na letni 2024 w USA – kiedy to nastąpi?

Czas letni rozpocznie się w niedzielę 10 marca 2024 r. o godzinie 2:00 czasu lokalnego, kiedy to zegary przesuną się o godzinę do przodu. Tegoroczny czas letni kończy się 3 listopada 2024 r., kiedy zegary cofną się o godzinę. W większości krajów europejskich czas letni lub brytyjski czas letni, jak nazywa go Wielka Brytania, rozpoczyna się w ostatnią niedzielę marca, czyli 31 marca 2024 r., a kończy w ostatnią niedzielę października (27 października 2024 r.).
Przeczytaj też: Zmiana czasu na letni w USA. W tych stanach nie przestawia się zegarków

Ciekawe fakty dotyczące zmiany czasu w USA

Chociaż czas letni jest nieodłączną częścią Stanów Zjednoczonych od dziesięcioleci, niewielu zna historię przyjęcia tej praktyki lub związane z nią ciekawe fakty.

Ustawa  o jednolitym czasie z 1966 roku wprowadziła czas letni w celu poprawy wydajności i koordynacji w branży transportowej. Ustawa ujednoliciła czas w pięciu istniejących strefach czasowych (wschodniej, środkowej, górskiej, pacyficznej i Alasce) i stworzyła jednolity system czasu. Przed wejściem w życie ustawy decyzja o wprowadzeniu czasu letniego nie należała do rządu federalnego, co pozwalało miastom na decydowanie o jego przestrzeganiu. 

Od oficjalnego powstania daty rozpoczęcia i zakończenia czasu letniego zmieniały się one na przestrzeni lat. Przed 1986 rokiem rozpoczynał się zwykle w ostatnią niedzielę kwietnia i kończył w ostatnią niedzielę października. W 1986 roku Kongres przyjął ustawę, która zmieniła datę początkową na pierwszą niedzielę kwietnia, począwszy od 1987 roku, natomiast datą końcową pozostała ostatnia niedziela października. 

Ustawa o polityce energetycznej z 2005 roku przeniosła daty początkowe i końcowe z pierwszej niedzieli kwietnia na drugą niedzielę marca. Zmieniło się to ponownie w 2007 roku. Datę rozpoczęcia przesunięto na drugą niedzielę marca, a datę zakończenia na pierwszą niedzielę listopada. Prawo federalne zezwala stanom na utrzymanie standardowego czasu, ale muszą uzyskać zgodę Kongresu. 
Przeczytaj też: Czy ustawa w USA zablokuje Tik Toka?  Co to oznacza dla milionów użytkowników?

Czyj to był pomysł?

Chociaż zmiana czasu na zimowy w USA została formalnie wprowadzona dopiero w 1966 roku, Benjamin Franklin zasugerował tę praktykę w satyrycznym eseju opublikowanym w 1784 roku. Rozprzestrzenił ten pomysł paryżanom, aby mogli zmienić swój harmonogram snu i ostatecznie zaoszczędzić pieniądze na świecach i oleju do lamp.

Następnie, w 1907 roku, Anglik William Willett napisał broszurę zatytułowaną „Marnotrawstwo światła dziennego”. Zalecał w niej przesuwanie zegarów na wiosnę i cofanie ich jesienią. Zachęcał także ludzi, aby latem wstawali wcześniej z łóżka. 

Czy we wszystkich stanach i terytoriach USA obowiązuje czas letni? 

Kilka stanów i terytoriów USA nie przejmuje się czasem letnim. Arizona porzuciła tę praktykę w 1968 roku. Spowodowane to było faktem, że dodatkowa godzina światła słonecznego oznaczała gwałtowny wzrost zużycia energii w celu zapewnienia chłodu w domach.

Hawaje, Portoryko, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Guam i Samoa Amerykańskie nie przestrzegają zmiany czasu z tego samego powodu. 

Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo. W Polsce czas letni stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej. Jednak czas w Polsce zmienia się według zasad europejskich, które nie pokrywają się z tymi w USA. Źródło: livescience.com, time.com, PolishObserver.com

Tagi: