Przejdź do treści

Zmiana czasu na letni w USA. W tych stanach nie przestawia się zegarków

09/03/2024 12:18 - AKTUALIZACJA 24/03/2024 12:02
Zmiana czasu na letni w USA

Większość Amerykanów przestawia zegarki dwa razy do roku, a zmiana czasu na letni  w USA zbliża się wielkimi krokami. W niedzielę 10 marca w większości Stanów Zjednoczonych mieszkańcy będą spać godzinę krócej. Są jednak stany, które zdecydowały się zrezygnować ze zmiany czasu. Oto w których częściach USA nie obowiązuje czas letni.
Czytaj także: Zmiana czasu na letni 2024 w USA. „Zapamiętajcie tę datę”

Zmiana czasu na letni w USA

Czas letni rozpocznie się w niedzielę 10 marca 2024 r. o godzinie 2:00 czasu lokalnego, kiedy to zegary przesuną się o godzinę do przodu. Tegoroczny czas letni kończy się 3 listopada 2024 r., kiedy zegary cofną się o godzinę. W większości krajów europejskich czas letni lub brytyjski czas letni, jak nazywa go Wielka Brytania, rozpoczyna się w ostatnią niedzielę marca, czyli 31 marca 2024 r., a kończy w ostatnią niedzielę października (27 października 2024 r.).

W tych częściach USA nie przestawia się zegarków

Częściami USA, w których nie obowiązuje czas letni, są Hawaje, większość Arizony, Portoryko, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Mariany Północne, Guam i Samoa Amerykańskie.

Arizona eksperymentowała ze zmianą czasu od 1918 r., ale w 1968 r. zdecydowała się na stałe zrezygnować z czasu letniego. Chociaż stan przestrzega czasu standardowego, Navajo Nation, terytorium rdzennych Amerykanów w północno-wschodniej części stanu, które również przechodzi przez Nowy Meksyk i Utah, dokonuje zmiany czasu dwa razy w roku.

Hawaje to jedyny stan w USA, który nie przestrzega czasu letniego. Podobnie, terytoria USA na Pacyfiku i Morzu Karaibskim również nie stosują tej praktyki. Powodem tego jest fakt, że regiony te znajdują się blisko równika, co skutkuje brakiem znaczącej różnicy w godzinach wschodu i zachodu słońca w ciągu roku. Dlatego też nie ma zauważalnych korzyści ze zmiany zegarów o godzinę do przodu lub do tyłu.

Większość stanów chce zrezygnować ze zmiany czasu

Półroczna zmiana czasu może być dla niektórych uciążliwa, co skłania do żądań zniesienia czasu letniego lub wprowadzenia go na stałe. Obecnie 29 stanów zaproponowało przepisy mające na celu wprowadzenie zmiany czasu co dwa lata, a 19 stanów uchwaliło przepisy mające na celu wprowadzenia całorocznego czasu letniego.

Stany te, według Krajowej Konferencji Ustawodawców Stanowych, to „Kolorado i Kentucky (rezolucja) (2022); Alabama, Georgia, Minnesota, Mississippi i Montana (2021); Idaho, Luizjana, Ohio (rezolucja); Karolina Południowa, Utah i Wyoming (2020); Delaware, Maine, Oregon, Tennessee i Waszyngton (2019); Floryda (2018)”.

Kalifornijscy wyborcy zezwolili na to w 2018 r., ale działania legislacyjne są w toku. „Inne stany zleciły badania na ten temat, w tym Massachusetts (2017) i Maine (2021)” – wyjaśnia NCSL.
Czytaj także: Zmiana czasu z zimowego na letni 2024 w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Kilka stanów proponuje ustawodawstwo dotyczące czasu letniego i standardowego. W Nebrasce przepisy wejdą w życie tylko wtedy, gdy jeden z sąsiednich stanów również uchwali takie same przepisy. W Nowym Meksyku rozważane są dwa projekty ustaw mających na celu wprowadzenie na stałe czasu letniego lub standardowego. W międzyczasie ustawodawcy w Izbie Reprezentantów Teksasu zdecydowaną większością głosów zatwierdzili utrzymanie całorocznego czasu letniego, ale ustawa utknęła w Senacie. Iowa, Maryland, New Hampshire, New Jersey, Karolina Północna, Wirginia, Waszyngton i Wirginia Zachodnia chciałby wprowadzić podobne przepisy, ale nie zostały one przyjęte.

Od 1966 roku Departament Transportu jest uprawniony do wprowadzania wszelkich zmian dotyczących stref czasowych, a taka zmiana wymagałaby zgody Kongresu. Jeśli jednak stan zdecyduje się pozostać przy czasie standardowym przez cały rok, nie będzie musiał ubiegać się o zgodę rządu federalnego.
Przeczytaj też: Czy wiedziałeś, że “najbiedniejszy” stan w USA jest dwa razy bogatszy od Polski?
Przeczytaj też: Czy ustawa w USA zablokuje Tik Toka?  Co to oznacza dla milionów użytkowników?
Źródło: AS.com, PolishObserver.com

Tagi: