Przejdź do treści

29-latka poddała się eutanazji. Było to jej najgłębsze życzenie

25/05/2024 07:00
Zdrowa kobieta poddała się eutanazji

Większość osób proszących o pomoc w zakończeniu własnego życia robi to, ponieważ skończyły im się dostępne opcje. Na przykład pacjenci z zaawansowanym stwardnieniem rozsianym lub nieuleczalnym rakiem wiedzą, że nie można ich wyleczyć i często są zbyt niezdolni do życia, aby żyć godnie. Historia 29-letniej Zorayi ter Beel łamie stereotypy. Kobieta od lat pragnęła eutanazji z powodu nieznośnych cierpień psychicznych. Zmarła na oczach swojego partnera.

Fizycznie zdrowa 29-letnia kobieta poddała się eutanazji

29-letnia Holenderka, Zoraya ter Beek została 22 maja 2024 roku o godz. 13:25 poddana zabiegowi eutanazji, na który czekała od 3 lat z powodu nieznośnych cierpień psychicznych.

Pomimo tego, że Zoraya, była fizycznie zdrowa i w pełni sprawna, uważała, że jej cierpienie psychiczne jest tak poważne, że stawia ją w tej samej sytuacji. Młoda kobieta zdecydowała się na eutanazję jako sposób na zakończenie swoich cierpień. Choć jej decyzja wydaje się szokująca i niezrozumiała dla niektórych, dla innych stanowi mocne przesłanie o konieczności poszanowania autonomii jednostki w kwestiach końca życia.
Sprawdź: 22-latka oślepła po zabiegu przedłużania rzęs. Teraz ostrzega wszystkie kobiety

Na kilka tygodni przed śmiercią kobieta udzieliła wywiadu dla The Free Press, w którym opowiedziała, że jej depresja, autyzm i zaburzenie osobowości typu borderline udaremniły wszystkie ambicje życiowe i sprawiły, że czuła się zmęczona życiem, mimo że mieszkała w ładnym domu z dwoma kotami i chłopakiem, którego kochała. Zoraya twierdziła, że nawet jej psychiatra powiedział: „Nic więcej nie możemy dla ciebie zrobić. Nigdy nie będzie lepiej”.

Zoraya ter Beek ambasadorką pacjentów chorych psychicznie

Holandia była pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował wspomagane samobójstwo w 2001 roku. W 2022 r. odnotowano tam 8 720 zgonów w wyniku eutanazji, co stanowi 5% wszystkich zgonów w tym kraju.

Mieszkanka Oldenzaal (Overijssel) stała się ambasadorką pacjentów chorych psychicznie, którzy chcą eutanazji.

Źródło: gelderlander.nl, polishobserver.com