Przejdź do treści

Brytyjskie wybrzeże skażone ściekami

21/05/2024 09:00 - AKTUALIZACJA 21/05/2024 13:55
Zanieczyszczenie ściekami na brytyjskim wybrzeżu

Zanieczyszczenie ściekami na brytyjskim wybrzeżu. Wielka Brytania, z jej rozległą linią brzegową, zmaga się z rosnącym problemem zanieczyszczenia wybrzeży ściekami. Plaże, które niegdyś były synonimem czystych wód, teraz często stają się miejscem zrzutu nieoczyszczonych ścieków.

Historyczne i współczesne problemy

Królowa Wiktoria uwielbiała brytyjskie morze, jednak dzisiaj kąpiel w tych samych wodach może skończyć się nieprzyjemnym spotkaniem ze ściekami. Plaża Cowes na Isle of Wight, niedaleko dawnej rezydencji królowej, jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych w kraju. Analiza przeprowadzona przez Friends of the Earth wykazała, że w 2023 roku brudna woda wpływała tam do morza przez niemal 5 tysięcy godzin.
Nie jest to odosobniony przypadek. Organizacja Surfers Against Sewage udostępnia mapę, na której można zobaczyć miejsca, gdzie nieoczyszczone ścieki trafiły do morza. W samej Anglii w 2023 roku surowe ścieki były odprowadzane do morza przez ponad 440 tysięcy godzin, z czego jedna czwarta przypadła na obszary przy plażach.

Zanieczyszczenie ściekami na brytyjskim wybrzeżu

Podstawowy problem leży w systemie kanalizacyjnym, który często nie oddziela wody deszczowej od ścieków. W przypadku ulewnych deszczy mieszanka ta trafia bezpośrednio do naturalnych zbiorników wodnych, aby zapobiec przepełnieniu oczyszczalni i zalaniu ulic. W Wielkiej Brytanii zjawisko to stało się normą, nawet w okresach bezdeszczowych.
Eksperci, tacy jak Dieter Helm z Uniwersytetu Oksfordzkiego, wskazują, że problem tkwi również w braku inwestycji w systemy oczyszczania ścieków. Prywatne przedsiębiorstwa wodociągowe, sprywatyzowane w latach 80., częściej wypłacają dywidendy akcjonariuszom niż inwestują w infrastrukturę. Czytaj dalej pod zdjęciem

Zanieczyszczenie ściekami na brytyjskim wybrzeżu

Konsekwencje dla zdrowia i środowiska

Zanieczyszczenia mają poważne konsekwencje. Skażone fekaliami wody jeziora Windermere w Krainie Jezior i liczne przypadki zatruć wodą pitną w Devon wskazują na pilną potrzebę rozwiązania problemu. Helm przewiduje, że rozwiązanie kryzysu może zająć co najmniej dziesięć lat.
W obliczu tych wyzwań, brytyjskie władze muszą podjąć zdecydowane działania, aby przywrócić czystość wybrzeży i chronić zdrowie mieszkańców oraz turystów.
Przeczytaj też: „Przestańcie nimi jeździć, są niebezpieczne”. Znany producent samochodów wycofuje 600 tysięcy pojazdów, istnieje realne zagrożenie życia
źródło: theguardian.com, PolishObserver.comn

Tagi: